16 Mayıs 2016 14:44

Çocuğunuzun tablet kullanması zeki olduğunu göstermez

Türk Pediatri Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Vural, çocukların 2-3 yaşına kadar dijital dünyayla temas etmemesi gerektiğini söyledi.

Çocuğunuzun tablet kullanması zeki olduğunu göstermez

Paylaş

Türk Pediatri Kurumu (TPK) Başkanı Prof. Dr. Mehmet Vural, çocukların 2-3 yaşına kadar dijital dünyayla temas etmemesi gerektiğini belirterek, "Çocuklar bu yaşlarda tablet bilgisayar kullanınca aileleri çok mutlu oluyor. Ancak zaten bunlar o yaştaki bir çocuğun kullanabileceği şekilde tasarlanıyor. Çocuğun tablet kullanıyor olması zeki olduğunu göstermez" diye konuştu.

TPK tarafından düzenlenen 52'nci Türk Pediatri Kongresi, Antalya'nın turizm bölgesi Beldibi'nde gerçekleşti. Kongre kapsamında düzenlenen basın toplantısında Prof. Dr. Mehmet Vural, 1 yaş altı ölüm oranlarının tüm dünyadaki düşüşlere eş olarak Türkiye'de de önemli derecede azaldığını söyledi. 10 yıl önce, her 1000 yeni doğan bebekten 32'sinin 1 yaşını görmeden öldüğünü kaydeden Prof. Dr. Vural, bugün bu oranın Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre 10.8'e düştüğünü söyledi. Ancak bu verilerin geçerliliğiyle ilgili birtakım tartışmalar olduğunu belirten Prof. Dr. Vural, "Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bu sayıyı Türkiye için binde 16.5 olarak vermektedir. Avrupa içinse bu rakam Fransa'da binde 4.4, Yunanistan'da binde 6.9'dur" dedi.

HER 100 GENÇ KIZIN 5'İ ANNE

Sağlıklı bir çocuk için en önemli faktörün sağlıklı bir anne ve sağlıklı bir gebelik olduğunu kaydeden Prof. Dr. Vural, ancak hala çok sayıda kızın ergenlik döneminde evlenip anne olduğunu söyledi. Son 20 yılda ergen anne oranının yarı yarıya azaldığını, ancak 2013 yılında 15-19 yaş arası her 100 genç kızdan 5'inin anne olduğunu belirten Prof. Dr. Vural, "Bu da beraberinde hem psikolojik hem de fizyolojik olarak annelik görevine hazır olmayan, henüz çocuk olan anneler ve onların bebekleri ile ilgili sağlık problemlerini ortaya çıkarmaktadır" diye konuştu.

İLK 6 AY ANNE SÜTÜ

Sağlıklı bir süt çocuğu ve yine ileri yıllarda sağlıklı bir çocukluk için emzirmenin önem taşıdığını dile getiren Prof. Dr. Vural, annenin bebeği emzirmesinin daha ilk dakikalar içinde olması ve 6 ay süreyle bebeğin sadece anne sütü ile beslenmesi gerektiğini söyledi. Doğumdan sonra ilk 1 saat içinde emzirilen bebek oranının sadece yüzde 50 olduğunu aktaran Prof. Dr. Vural, "Öte yandan 6 aya kadar sadece anne sütü alan bebek oranımız yüzde 30. Her iki değer de çok düşük. Bebek ve çocuk sağlığı için bu kadar önemli olan anne sütünün kullanımı çok yoğun bir şekilde desteklenmeli" dedi.

TABLET KULLANMAK ZEKAYI GÖSTERMEZ

Prof. Dr. Vural, kentlerde değişen yaşam koşullarının çocuklarda farklı problemleri de ortaya çıkardığına dikkat çekti. Özellikle dijital ortamda fazla vakit geçiren çocukların psikolojik olarak çok daha fazla problemle karşı karşıya olduğunu aktaran Prof. Dr. Vural, bunun kendisini en fazla 'konuşmada gecikme' olarak gösterdiğini söyledi. Prof. Dr. Vural, "Çocukların 2-3 yaşına kadar dijital dünya ile temas etmemelerini öneriyoruz. Çocuklar bu yaşlarda tablet kullanınca aileleri çok mutlu oluyor. Ancak zaten bunlar o yaştaki bir çocuğun kullanabileceği şekilde tasarlanıyor. Çocuğun tablet kullanıyor olması zeki olduğunu göstermez" diye konuştu.

POLİTİKA DEĞİŞMELİ

Basın toplantısında konuşan Herkese Bilim ve Teknoloji Dergisi editörü Orhan Bursalı, bu yıl 'çevre ve çocuk' temasıyla gerçekleştirilen kongrede çevrenin çocuğun etkilendiği bütün bir çevre, atmosfer olarak görülmesi gerektiğine dikkat çekti. Bu noktada Türkiye'nin derin sorunları olduğunu aktaran Bursalı, "Eşitsizlik, eğitime ulaşmada, gelir dağılımı, bütün bunlar çocukların geleceğin etkileyen temel faktörler arasında" dedi. Bu açıdan okul öncesi eğitimin büyük ölçüde mağdur olan bölgelere ve ailelere kaydırılmasını öneren Bursalı, bunun temel bir politika değişikliği gerektirdiğini söyledi.

DOĞA YOK OLUYOR

Basın toplantısında gazeteci Güven İslamoğlu da sağlıklı çevrenin temel bir insan hakkı olduğunu belirterek, "Çiçek ve çocuk temasıyla Antalya'da gerçekleştirilen Uluslararası botanik fuarı Expo'nun sembolü olarak şakayık çiçeği seçildi. Ancak bu çiçeğin doğal yayılış alanı Hisarçardır bölgesi yok edildi. Bu açıdan tamamen politikaların değişmesi gerekir" diye konuştu. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Şırnak’ta obüs ve top atışları

SONRAKİ HABER

Erdoğan: Menbic'deki saldırı ABD'nin çekilme kararını etkileyebilir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa