16 Mayıs 2016 11:41

Alman Meclisi’nde soykırım oylaması

Osmanlı döneminde 1915’de Ermenilerin öldürülmesini soykırım olarak niteleyen önergenin Alman Federal Meclisi’nde 2 Haziran’da oylanacağı açıklandı.

Alman Meclisi’nde soykırım oylaması

Paylaş

Almanya Federal Meclisi’nin web sitesinde yer alan bilgiye göre, “101 yıl önce Ermeniler ve diğer Hristiyan azınlıkların soykırımının anılmasına” ilişkin önerge 2 Haziran’da görüşülecek. DW Türkçe’nin haberine göre önerge, Hristiyan Birlik (CDU/CSU), SPD ve Yeşiller partisi tarafından ortak hazırlandı. 

Konuyla ilgili Alman siyasetçiler açıklamalarda bulundu. Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Özdemir, “Ankara ile bundan dolayı sıkıntı yaşayabiliriz. Ancak Federal Meclis Erdoğan gibi bir despotun baskılarına boyun eğmez” dedi. 

Sosyal Demokrat Parti (SPD) Meclis Grubu Başkanı Thomas Oppermann, “Osmanlı İmparatorluğunun eski müttefiği olarak Almanya'nın tarihi sorumluluğu büyük” dedi. Oppermann, konunun gündemdeki mülteci krizinden ayrı tutulması gerektiğini kaydetti.

İktidardaki Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partilerinin Federal Meclis Grup Başkanı Volker Kauder, “Konuyu ele alarak Ermenilerle Türkiye arasındaki ayrılığın giderilmesini hedefliyoruz” dedi.

Rheinische Post gazetesinin sorularını yanıtlayan Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu ise 1915 olaylarının Ermeni soykırımı olarak tanınması planlarına tepki gösterdi. Büyükelçi Karslıoğlu, Federal Meclis'te alınacak kararın Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesine nasıl katkıda bulunacağını tartışmalı bulduğunu söyledi.

Türkiye Devleti, 1915-1917 yılları arasında yaşanan olayların soykırım olarak anılmasını kabul etmiyor. 

Alman Federal Meclisi ilk kez geçen yılın nisan ayında konuyla ilgili bir önergeyi görüşmüş ancak oylama yapılmamıştı. Federal hükümet soykırım ifadesini kullanmaktan kaçınırken, Cumhurbaşkanı Joachim Gauck ve Federal Meclis Başkanı Norbert Lammert soykırım kavramını açıklıkla dile getirmişti. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Maç erteleten şüpheli paket 'sahte bomba düzeneği'ymiş

SONRAKİ HABER

Tunus'ta öğretmenler çalışma koşullarının iyileştirilmesini istiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa