‘Gazetecilik bölgede iki kat yasak’

‘Gazetecilik bölgede iki kat yasak’

AKP iktidarının savaş konsepti sonucu DİHA muhabirlerinin tutuklanmasına tepkiler devam ediyor.

Gözde TÜZER
İstanbul

AKP iktidarının savaş konsepti sonucu DİHA muhabirlerinin tutuklanmasına tepkiler devam ediyor. Çağdaş Gazeteciler Derneği Başkanı Ahmet Abakay ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto tutuklamaları kınadıklarını ve basın özgürlüğü için mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

Basın ve ifade özgürlüğüne yönelik saldırılar gün geçtikçe artıyor. Saldırılardan nasibini ise bölgede halkın haber alma hakkı adın haber yapan gazeteciler oluyor. En son defalarca tehdit edilen ve Van’da gözaltına alınan DİHA Muhabiri Nedim Türfent’in tutuklanması ile ajansın tutuklanan muhabir sayısı 13’e yükseldi. Hem gazeteciler hem de basın meslek örgütleri tutuklamalara ve basın üzerindeki baskılara tepki gösterdi.

‘GAZETECİLER ASLİ GÖREVLERİNİ YAPAMIYOR’

Çağdaş Gazeteciler Derneği Başkanı Ahmet Abakay Türkiye’de gazetecilerin asli görevlerini yapamadıklarını ve gazeteciliğin Türkiye’de adeta yasak bölge ilan edildiğini belirterek “En sonunda Dicle Haber Ajansı olsun, Özgür Gündem olsun, Güneydoğu’daki gazeteciler iki misli bu baskıyı çekiyorlar. En son DİHA’nın 13 muhabiri tutuklandı. Yani gazetecilik yasak. Hele ki Güneydoğu’daki Kürt gazeteciler için iki misli yasak” dedi. “Yani basın ve ifade özgürlüğü tamamen kağıt üzerinde kalmış bir durumda Türkiye’de” diyen Abakay şöyle devam etti: “Bu gazeteciler herhangi bir olaya giderken meraklı kişiler değiller, merak ettikleri için oralara giden kişiler değiller. Görevlerini yapmak için gidiyorlar oraya. Ama ne yazık ki oradaki emniyet, polis, gerekirse oradaki bekçi, gerekirse oradaki esnaf kendini polis yerine koyup kendisini yargı yerine koyup insanların görev yapmasını engelliyorlar. Bu çok vahim, çok Türkiye’yi uluslar arası camiada Afrika ülkeleriyle yan yana gösterilen bir basın dünyasının bir parçası yapıyor. Bunların olmaması gerekiyor Türkiye’de. Bunları kınıyorum ve protesto ediyorum.”

‘HER GÜN YENİ BİR BASKIYLA KARŞILAŞIYORUZ’

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto da “Biz gazeteciler Türkiye’de basın özgürlüğünün önünün açılacağını, düşünce ve ifade özgürlüğünün önündeki engellerin kalkacağını düşünürken, hergün yeni bir baskıyla karşılaşıyoruz” dedi ve gazetecilere yönelik şiddetle karşılaştıklarını, haber peşinde koşan gazetecilerin gözaltına alındığını, tutuklandığını, sırf haber yaptıkları içn adliyede savcıların, yargıçların önüne çıkarıldığını söyledi. Olcayto “Hep söyleyegeliyoruz Güneydoğu’da haber yapmak her gün biraz daha zorlaşıyor. Güneydoğu’da neler olup bittiğini halkın öğrenme olanağı tamamen kısıtlandı. Yine haber aldığımıza göre DİHA’nın tutuklanan muhabiri 13’ü buldu. Gözaltına alınıyor, tehdit ediliyor ve haber yazmaları önleniyor” dedi. Olcayto şöyle devam etti: “Bu durumda Türkiye’de demokrasiden bahsetmenin olanağı kalmamıştır. Yine de biz haber kanallarını açık tutma yolunda çabalarımızı sonuna dek sürdüreceğiz. Bu konuda hem sahada çalışan arkadaşlarımızla, hem de Evrensel gazetesindeki gibi arkadaşlarımızın farkındalığıyla mücadelemizi sürdüreceğiz”

www.evrensel.net