16 Mayıs 2016 04:08

Beytekin: Sözlerim hükümetin politikalarına eleştiridir

Haber Sen Yöneticisi Ufuk Beytekin hakkında, 10 Ekim Ankara Katliamı’nı protesto grevindeki konuşması sebebiyle Erdoğan'a hakaretten 2 dava açıldı.

Beytekin: Sözlerim hükümetin politikalarına eleştiridir

Paylaş

Metehan UD
İzmir

Haber Sen Genel Merkez Yöneticisi Ufuk Beytekin hakkında, 10 Ekim Ankara Katliamı’nı protesto grevinde yaptığı konuşmalardan dolayı “Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla iki ayrı dava açıldı. Beytekin'e açılan davaların ilk duruşması 17 Mayıs Salı günü görülecek. Gazetemize konuşan Beytekin, “Cumhurbaşkanının eli çok kuvvetli istediğini yapıyor, atıyor. Bugün başbakanı bile görevden alıyor. Buna karşı bir laf söylenmesi, bunun eleştirilmesi gerekiyor. Neticede bu kadar insan ölüyor. Benim de konuşmam bu politikaların yanlış olduğuna dair bir eleştiriydi” dedi.

İL MÜDÜRLÜĞÜ ŞİKAYET ETTİ

10 Ekim Ankara Katliamı’nın sorumluları hala yargı önüne çıkarılmazken, katliama tepki gösteren emek ve demokrasi güçleri “cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla açılan davaların hedefi olmaya devam ediyor.
Marmaris PTT Müdürlüğü'nde şef olarak çalışan Haber Sen Genel TİS ve Hukuk Sekreteri Ufuk Beytekin, emek örgütlerinin çağrısıyla  12-13 Ekim tarihlerinde gerçekleşen grev esnasında yaptığı iki ayrı konuşmadan ötürü soruşturmalık oldu. PTT Muğla İl Müdürlüğünün  şikayetiyle Beytekin hakkında savcılık tarafından hakkında “cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla iki ayrı soruşturma başlatıldı. Mahkemeler hazırlanan iddianameleri kabul etti. İlk dava 17 Mayıs günü Marmaris Adliyesi 4. Asliye Ceza  Mahkemesi'nde görülecek. Diğer dava ise 9 Haziran günü Marmaris Adliyesi 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülecek.

BİZ NE ZAMAN  BU KADAR DÜŞMAN OLDUK?

Hakkında aynı suçlamayla iki dava açılmasını gazetemize değerlendiren Beytekin, grev esnasında doğaçlama bir konuşma yaptığını kaydederek, “Beni esas olarak sosyal medyadaki paylaşımlar üzdü ve buna değindim.  Aslında cumhurbaşkanına hakaret yok bunun içinde. İçinde bir cümleyi cımbızla çekiyorlar ve dava açıyorlar. Benim konuşmalarım aslında hükümetin politikalarına bir eleştiridir. 100 arkadaşımız öldü ve bizim ölmememiz şans aslında. Haber Sen olarak, çalışanların haklarını savunduğumuz için zaten burada Muğla il müdürlüğü sürtüşme halindeyiz. Bu konuşma üzerine de kurum özellikle şikayette bulununca dava açıldı. Ortada bir gerçek var. Tayyip  Erdoğan’ın eli çok kuvvetli istediğini yapıyor, atıyor. Bugün başbakanı bile görevden alıyor. Buna karşı bir laf söylenmesi, bunun eleştirilmesi gerekiyor. Neticede bu kadar insan ölüyor. Benim de konuşmam bu politikaların yanlış olduğuna dair bir şeydi" dedi.
Toplumun kutuplaştırıldığını ifade eden Beytekin, “Biz ne zaman bu kadar düşman olduk? Bütün bir halk vurdum duymaz davranıyor. Facebook’larda çok kötü şeyler paylaşılıyor. Bizim gidecek başka bir ülkemiz mi var? Barış için de kardeşçe yaşamak varken bu düşmanlık politikasına ne için kanıyoruz. Polisi, jandarması, halkı, katledilen hepimiz emekçiyiz, fakir insanlarız. Bu düşmanlık politikasına kanmayın” dedi.

HABER SEN ÜYELERİ DURUŞMAYI TAKİP EDECEK

Beytekin yargılanacağı hakaret davalarından ilkinin 17 Mayıs günü görülecek duruşması için başta Ankara, İstanbul ve İzmir olmak üzere bir çok ilden Haber Sen üyesi PTT emekçisi, Marmaris Adliyesi'nde olacak ve Beytekin'in yalnız olmadığını dile getirecek.  

ÖNCEKİ HABER

Geçmişin zamanı bugündür

SONRAKİ HABER

'Trump Erdoğan'a Gülen'in iadesi konusunda 'bir bakacağını' söyledi'

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa