‘Demokrasinin teminatı’ polisten öldüresiye dayak

‘Demokrasinin teminatı’ polisten öldüresiye dayak

Görevi vatandaşın haklarını korumak ve düzeni sağlamak olan ve hükümetin her fırsatta “demokrasimizin teminatı” diyerek savunduğu polisler Kocaeli’de bir öğretmeni öldüresiye dövdü.İzmit Merkez İlçede Muallim Naci Anadolu Lisesi’nde görev yapan Öğretmen Hüseyin Kaya 26 Nisan gecesi arabas

Asena Akarsu

İzmit Merkez İlçede Muallim Naci Anadolu Lisesi’nde görev yapan Öğretmen Hüseyin Kaya 26 Nisan gecesi arabasına benzin almak için gittiği benzincide görevlinin benzin vermemesi yüzünden bir tartışma yaşayınca olay yerine gelen polisler tarafından önce hakarete uğradı, ardından polis aracının arkasında bir saat boyunca bekletilerek havasızlıktan nefes alamaz duruma getirildi ve en sonunda ise götürüldüğü merkeze bağlı Saraybahçe Karakolunda öldüresiye dövüldü.

Benzincide polisin kendisine “Sen nasıl öğretmensin alkol kullanıyorsun biz çocuklarımızı sana mı emanet edeceğiz” dediğini belirten Kaya bunun üzerine mesleğini savunduğunu ve buna kızan polislerin kendisini kelepçeleyerek gözaltına aldığını belirtti. Bronşit ve astım hastası olmasına rağmen 1 saat boyunca arabanın arkasında havasızlıktan boğulma tehlikesi geçirdiğini söyleyen Kaya karakolda ise kendisi için hazırlanan tutanakta “Polislere hakaret etti, benzincide çalışan görevliyi tehdit etti” gibi asılsız iddiaların yer aldığı tutanağı imzalamayı reddedince polis memurları tarafından kameraların olmadığı bir odaya götürülerek öldüresiye dövüldüğünü iddia etti.

‘POLİS ÖNCE ALAY ETTİ DAHA SONRA DOKTORA BASKI YAPTI’

Polisin saldırısı sonrası 2 kaburga kemiğinin kırıldığını ve akciğerinin zedelendiğini ifade eden  Kaya “ölüyorum” feryatlarına rağmen polisler tarafından tam 1.5 saat boyunca hastaneye götürülmediğini belirtti. Polislerin kendisi ‘ölüyorum’ dedikçe “Sana bir şey olmaz” dediğini aktaran Kaya en sonunda İzmit Devlet Hastanesine götürüldüğünü fakat orada da polislerin doktorlara baskı uygulayarak muayene etmeden kendisine sağlam raporu verdirmek istediğini dile getirdi. Kaya buradan durumu acil olduğu için Seka Devlet Hastanesine sevk edildi. Kaya’nın tedavisi halen devam ederken yaşananlardan dolayı ölüm tehlikesi geçirdiği aktarıldı.

SONUNA KADAR ŞİKAYETÇİYİM

26 yıllık öğretmenliği sırasında her meslekten insan yetiştirdiğini belirten Kaya, “Fakat bana bunları yapanlara insan diyemeyeceğim. Bir insana böyle saldıran birileri için diyecek hiçbir şey bulamıyorum. Bana bir çok kez gelip ‘Bu işi fazla büyütmeyelim dediler ama bugüne kadar hep böyle olmuş. Ben sonuna kadar davacıyım” diye konuştu.

DAHA ÖNCE DE BENZER OLAYLAR YAŞANMIŞTI

İddialara göre kamerasız odaları bulunan Saraybahçe Karakolu daha önce de öğretmen Hüseyin Kaya da olduğu gibi şiddet olayları ile anıldı. Daha önce de karakolda dayak vakalarının yaşandığı hatta bu olayların yargıya da intikal ettiği ifade ediliyor. Emniyet müdürlüğü ise yaptığı açıklamada sorumlular hakkında soruşturma başlattığını belirtti. Emniyet müdürü ayrıca “Kamerasız odada darp etme” iddialarının da çok ciddi iddialar olduğunu ve bunun içinde gerekirse ayrı bir soruşturma başlatacaklarını belirtti.

‘BÜTÜN SORUMLULAR AÇIĞA ALINMALI VE CEZALANDIRILMALIDIR’

Eğitim Sen Kocaeli Şubesi ise yaptığı basın açıklaması ile birlikte yaşanan şiddet olaylarının hükümet politikalarından görev çıkartanlar tarafından gerçekleştirildiğini vurguladı. “Bu karakolda hukuk tatilde insanlık izinde zorbalık görev başındadır” başlığı ile bir basın açıklaması gerçekleştiren Şube Başkanı Veysel Kaplan yaşanan olayın hiç olmadığı kadar açık ve net olduğunu aktardı ve şunları dile getirdi. “Bizler hukuk tanımaz zorbalıkların cezasız kalmaması için saldırıyı gerçekleştiren polislerin derhal açığa alınmasını talep ediyoruz. Ayrıca saldırı gerçekleşirken sessiz kalan polisler de dahil olaya karışan bütün polisler hakkında idari ve cezai işlemler başlatılmalıdır. Biz Eğitim Sen olarak öğretmenimizin her zaman arkasındayız.” Eğitim Sen ayrıca yaşanan şiddet olaylarına karşılık 30 nisan Pazartesi günü  tüm ülkede basın açıklaması gerçekleştirerek kokart takma eylemi yapacak. Ayrıca derslerde şiddete karşı öğrencileri bilinçlendirmek için konuşmalar yapılacak (Kocaeli/EVRENSEL)

www.evrensel.net