15 Mayıs 2016 17:41

Maduro: Fabrikalara el konacak, patronlar hapse atılacak

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ülkede üretimi durduran fabrikalara el konulacağını ve sahiplerine hapis cezası verileceğini söyledi.

Maduro: Fabrikalara el konacak,  patronlar hapse atılacak

Paylaş

Petrol fiyatlarının düşmesi nedeniyle var olan ekonomik krizin iyice derinleştiği Venezuela’da hükümet krizden çıkmanın yolunu arıyor. Bir yandan da son seçimlerde meclisteki çoğunluğu ele geçiren sağ muhalefetin Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun görevden alınması talebiyle başlattığı kampanya nedeniyle de gerilimli günler yaşanan Latin Amerika ülkesinde, ekonomik olağanüstü hal ilan edildi.

Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ülkede üretimi durduran fabrikalara el konulacağını ve sahiplerine hapis cezası verileceğini söyledi. Ülke çapında olağanüstü hal ilan Maduro, başkent Caracas’ta destekçilerine yaptığı konuşmada, Venezuela’nın derin ekonomik krizin üstesinden gelmek için tüm üretim araçlarını iyileştirilmesi gerektiğini belirterek üretimi durduran iş adamlarının ‘ellerine kelepçe takılabileceği’ uyarısı yaptı.

Maduro “Burjuvazi tarafından felce uğratılmış üretim kapasitelerine yeniden ulaşılabilmesi için” mümkün olan “tüm adımların” atılması gerektiğini söyledi. Üretimi frenleyen ve bu şekilde ülkeyi “sabote etmek” isteyen herkesin, kelepçelenip hapse atılması gerektiğini ifade etti.

KOLOMBİYA’DAN ‘MÜDAHALE’ ÇAĞRISI

Maduro, Venezuela’da yaşanan sorunların arkasındaki “yabancı güçlerle savaşmak için” olağanüstü hale ihtiyaç duyulduğunu, gelecek hafta sonu ‘yabancı tehditleri’ caydırmak için askeri tatbikatların yapılacağını kaydetti.
Kolombiya eski Devlet Başkanı Alvaro Uribe cuma günü yaptığı açıklamada Venezuela’daki muhalifleri korumak için uluslararası silahlı müdahale çağrısında bulunmuştu.

MUHALİFLER SOKAKTAYDI

Öte yandan Venezuela Devlet Başkanı’nın destekçilerine seslendiği sırada Caracas’ta muhalifler, Maduro’nun iktidardan düşmesi için referanduma gidilmesi çağrısıyla gösteri düzenledi.

Muhalefet lideri ve eski devlet başkanı adayı Henrique Capriles, Venezuela’yı ‘her an patlayabilecek bir saatli bombaya’ benzeterek, “Kuyrukların olmadığı, ilaç alabileceğimiz bir ülke istiyoruz. Değişim istiyoruz” ifadesini kullandı.

ENFLASYON ORANI YÜZDE 180’İ BULDU

Dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahip Venezuela’nın ekonomisi, küresel petrol fiyatlarındaki düşüşten ciddi biçimde etkilendi. Sputnik’in haberine göre ülkede resmi enflasyon oranının, yüzde 180’i bulduğu hesap ediliyor.

Venezuela’da muhalefet ay başında Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun görevden alınması için referandum yapılmasının ilk etabında gerekli imzaları Ulusal Seçim Konseyine (CNE) sunmuştu.

CNE’nin imzaları onaylaması durumunda, muhalefetin referandum için 20 milyon Venezuela seçmeninin 5’te birinin imzasını toplaması gerekiyor. Bu sayıda imzaya ulaşılırsa Venezuelalılar yapılacak referandumda Maduro’nun görevden alınmasını oylayacak.

CNE’nin kararını en geç 2 Haziran’da açıklaması bekleniyor.

Ülkede hali hazırda ilaç ve temel gıda ürünlerinin eksikliği ve “enerji tasarrufu” gerekçesiyle sık sık uygulanan elektrik kesintileri halka zorlu günler yaşatıyor.

Başta günde 4 saat olarak planlanan elektrik kesintileri, bazı şehirlerde günde 15 saatten uzun sürüyor. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Şırnak’ta bombardıman bir can daha aldı

SONRAKİ HABER

Sennur Sezer’in yaşamı tiyatro sahnesinde: Bir Şiirdir Sennur Sezer

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa