Tehdit eden polise  takipsizlik, avukata dava!

Tehdit eden polise takipsizlik, avukata dava!

Polislere, gözaltı gerekçesini sorduğu için saldırıya uğrayan ve tehdit edilen İHD Şube Eşbaşkanı Avukat İlhan Öngör hakkında dava açıldı.

Bölgede süren ölümlere karşı 30 Ocak günü Adana İnönü Parkı’nda yapılan etkinlik sonrası 9 kadının gözaltına alan polislere, gözaltı gerekçesini sorduğu için saldırıya uğrayan ve tehdit edilen İHD Şube Eşbaşkanı Avukat İlhan Öngör hakkında dava açıldı. Öngör’ü tehdit eden polisler hakkında ise takipsizlik kararı verildi. 

Adana Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede Öngür, “Memura hakaret ve görevini yaptırmamak için direnmek” suçlaması ile yargılanacakken, savcılık, Öngör’ü tehdit eden polislere “dilekçe haklarını kullandılar” diyerek, takipsizlik kararı verdi. 

Polisin Öngör’e yönelik tehdidini görmezden gelen savcılık, kamera görüntüleri ve bilirkişi raporuna atıfta bulunarak, Öngör’ün polise “Kendini ne zannediyorsun lan” diyerek, hakaret ettiğini ileri sürdü. Polisin müdahalesine karşı Öngür’ün sağ el işareti parmağını sallamasını “Polisi tehdit ediyor” şeklinde yorumlayan savcı,  Öngür’ün polisin görevini engellediğini, kolundan tutarak fiziki müdahale bulunduğunu öne sürdü ancak polislerin  Öngör’ün üzerine yürüyüp, tehdit etmesi ise iddianamede yer almadı. Olay sırasında yaşayanları özetleyen kamera görüntüleri savcılık ile paylaştıklarını ve savcılığın “Polisler dilekçe hakkını kullandı” diyerek, takipsizlik kararı verdiğini söyleyen Öngör, “Hem tehdit ediyorlar; hem de dava açıyorlar” dedi. Davanın ilk duruşması ise 6 Haziran tarihinde görülecek. (Adana/DİHA)

www.evrensel.net