Soma katliamında yaşamını yitirenler Mersin’de anıldı

Soma katliamında yaşamını yitirenler Mersin’de anıldı

İki yıl önce Soma’da meydana gelen iş cinayetinde hayatını kaybeden 301 madenci Mersin’de anıldı.

Soma’da meydana gelen faciada hayatını kaybeden 301 madenci facianın ikinci yılında, Mersin’de Forum Havuz başında, Mersin Emek ve Demokrasi Platformu tarafından gerçekleştirilen bir basın açıklamasıyla anıldı. 

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu adına basın açıklamasını TMMOB Mersin İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Seyfettin Atar yaptı. “Soma’da iş cinayetinde hayatını kaybeden 301 maden işçisini unutmadık” pankartının taşındığı basın açıklamasında “Somayı unutma, unutturma”, “Somanın katili AKP’nin sistemi”, “Yeraltının öfkesi yeryüzünü sarsacak” sloganları atıldı. 

Basın açıklaması başlamadan önce Yeryüzü Kadınları Forum AVM’de açıklamanın yapılacağı alana “Yeraltının öfkesi yeryüzünü sarsacak! Somayı unutma-Yeryüzü Kadınları” yazılı pankartı alkışlar ve sloganlar eşliğinde açtı. Açıklamayı okuyan Seyfettin Atar, Siyasi iktidarın geldiği Kasım 2002’den beri iş cinayetlerinde 17 binin üzerinde emekçinin yaşamını yitirdiğini vurguladı. 

Atar, işçi sağlığı ve iş güvenliği alanında işçiyi her türlü korumadan uzak bırakan, mühendis ve hekimi iş kazaları tazminatlarından sorumlu tutan, işvereni ve iş yaşamını denetlemekten sorumlu olan devletin ise her türlü kendi sorumluluğunu arındıran bir politika izlediğini söyledi.

Son olarak TBMM’den geçirilen, “Kölelik Yasası” olarak adlandırılan Özel istihdam Büroları Yasası ile emekçilere bir darbe daha vurulduğunu belirten Atar, bu düzenleme ile güvencesiz, kuralsız ve esnek çalışmanın yaygınlaşacağını, işçi sağlığı ve iş güvenliği açısından en riskli işçiler yine kiralık işçi statüsünde çalışan emekçilerin olacağını ifade etti. 

Atar, Soma’da yaşanan iş cinayetini doğuran nedenler ve cinayetin sorumluları ile hesaplaşmadan sağlıklı ve güvenli çalışmanın mümkün olmadığının altını çizdi. (Mersin/EVRENSEL)

 

Son Düzenlenme Tarihi: 14 Mayıs 2016 23:58
www.evrensel.net