‘Yeşil’ iddiası mezarı boş bıraktırdı

‘Yeşil’ iddiası mezarı boş bıraktırdı

Belçika'da kanserden ölen ve 'Yeşil' kod adlı Mahmut Yıldırım olduğu öne sürülen Mahmut Özer’in Erzincan’da bulunan mezarı boş kaldı.

Belçika'da kanserden ölen ve aynı ülkede yayın yapan bir internet haber sitesinin iddiası üzerine ‘Yeşil’ kod adlı Mahmut Yıldırım olduğu öne sürülen Mahmut Özer’in Erzincan’da bulunan mezarı boş kaldı. Cenazeye İstanbul Adli Tıp Kurumunda DNA testi yapıldı, ‘Yeşil’ kod adlı Mahmut Yıldırım olmadığı ortaya çıkan Mahmut Özer’in cenazesi, İstanbul’da kimsesizler mezarlığına defnedildi.

Belçika’nın Vervier kentinde hastanede kanser tedavisi gören Mahmut Özer, geçtiğimiz yıl 3 Temmuz Cuma günü yaşamını yitirdi. Özer’in cenazesi vasiyeti üzerine arkadaşı Süleyman Yarol tarafından Erzincan’a getirilerek geçen 9 Temmuz’da Terzibaba Mezarlığında toprağa verildi. Belçika’da yaşayan Türklere yönelik haberler yapan ‘belturkhaber’ adlı internet sitesi, hayatını kaybeden kişinin Mahmut Özer adına düzenlenen kimlikle Belçika’nın Vervier şehrinde yaşayan kişinin ‘Yeşil’ kod adlı Mahmut Yıldırım olduğunu ileri sürdü.

Yazar Musa Anter’in öldürülmesi, Yazar Orhan Miroğlu’nun yaralanmasına ilişkin ‘Yeşil’ kod adlı Mahmut Yıldırım’ın da aralarında bulunduğu 4 sanık hakkında Ankara 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada, Mahmut Özer’in Mahmut Yıldırım olup olmadığının tespiti için mezarının açılmasına karar verildi. Bunun üzerine 21 Ekim 2015 günü Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Oğuz Dik nezaretinde, savcı ve olay yeri inceleme ekiplerinin gözetiminde Mahmut Özer’in mezarı görevliler tarafından açıldı ve cenaze kimlik tespiti için İstanbul Adli Tıp Kurumuna gönderildi. Cenazeden alınan DNA örnekleri ile sanık Mahmut Yıldırım’ın iki çocuğundan alınan örnekler karşılaştırıldı ve Aralık 2015 tarihinde defnedilen kişinin ‘Yeşil’ olmadığı açıklandı. Bunun üzerine cenazeye sahip çıkan olmadığı için İstanbul’da kimsesizler mezarlığında toprağa verildi.

İddia üzerine Erzincan’da bulunan mezarı açılan Mahmut Özer’in İstanbul Adli Tıp Kurumunda yapılan otopsinin ardından, kimsesi olmadığından, İstanbul’da kimsesizler mezarlığında toprağa verildiğini belirten yetkililer, “Herhangi bir yakınının bulunmaması ve kimsesiz olması nedeniyle kimsesizler mezarlığına gömüldü. Cenaze 15 gün bekletildikten sonra defnedildi. Sonradan yakını çıkması halinde mezar açılır ve cenaze yakınına teslim edilir” dedi.

Öte yandan cenazeyi Belçika’dan Türkiye’ye ve oradan da Erzincan’a getiren Süleyman Yarol, o tarihte “Cenaze Yeşil’in mi?” sorularına “Ne alaka? Arkadaşım Mahmut Özer, Belçika’da kanser hastalığından tedavi görürken öldü. Mahmut’un kimsesi yoktu. Vasiyeti üzerine cenazesini Erzincan’a getirdim” yanıtı vermişti. (Erzincan/DHA)

www.evrensel.net