ABD, Romanya’daki füze kalkanını aktif hale getiriyor

ABD, Romanya’daki füze kalkanını aktif hale getiriyor

ABD, Rusya’nın itirazına rağmen Romanya’daki füze savunma kalkanını aktif hale getirme kararı aldı.

ABD, Rusya’nın itirazına rağmen Romanya’daki füze savunma kalkanını aktif hale getireceğini açıkladı. BBC’nin haberine göre ABD, balistik füze savunmasında etkili olan ‘Aegis’ sisteminin özellikle Ortadoğu’dan geleceği iddia edilen füze saldırılarına karşı Nato’yu koruma amacında olduğunu söyledi. Rusya ise sistemi kendi güvenliğine karşı tehdit olarak görüyor. ABD’nin 2013 yılından bu yana radar sistemine ve SM-2 füze savarlarına 800 milyon dolar harcadığı düşünülüyor.
NATO ve ABD’li yetkililer sistemin, ‘haydut devlet’ olarak adlandırılan ülkelerden atılabilecek füzelerin takibi ve önlenmesi için geliştirildiğini öne sürüyor. Geçmişte, bu bağlamda İran’ın adı geçse de ABD, Kuzey Kore’yi de tehdit olarak görüyordu. ABD, Aegis sistemini savaş gemilerinde de deniyordu. Yetkililer füze savunma kalkanının Rusya’ya karşı olmadığını da belirtti.

RUSYA: ANLAŞMA İHLALİ

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Frank Rose, yaptığı açıklamada “Hem ABD hem de NATO, sistemin Rusya’ya karşı tasarlanmadığını ve Rusya’nın stratejik caydırıcı kabiliyetini baltalama kapasitesine sahip olmadığını açıkça ifade etti” dedi.
Rose, “Rusya defalarca ABD ve Nato savunmasının Rusya’ya karşı olduğu ve kendi stratejik nükleer caydırıcı kapasitesine bir tehdit oluşturduğu endişesini dile getirdi. Bu kesinlikle doğru değil” diye ekledi. Rusya Dışişleri Bakanlığı da açıklamasında sistemin nükleer kuvvetler anlaşmasını ihlal ettiği uyarısında bulundu.
Interfax haber ajansının aktardığına göre bakanlıktan yapılan açıklamada, Romanya’daki sistemin 1987’de imzalanan Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’nın ihlali olduğunu savundu. Rusya Dışişleri Bakanlığının silahların yaygınlaşması ve denetlenmesi sorunlarından sorumlu yetkili Mikhail Ulyanov “Bu karar zararlı ve yanlış çünkü stratejik istikrarı bozma kapasitesi var” dedi.
Bugün de füze savunma kalkanı projesinin bir diğer aşaması da Polonya’nın Redzikowo şehrinde düzenlenecek törenle ilan edilecek. Polonya’daki Aegis füzeleri ise 2018’de aktif hale getirilecek. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net