Sarıkeçililerin bahar göçü erken başladı

Sarıkeçililerin bahar göçü erken başladı

Sarıkeçililerin bahar göçü, 13-15 Mayıs tarihleri arasında Karaman’ın Kazımkarabekir ilçesindeki Hacıbaba Dağı’nda gerçekleşecek etkinlikle bitecek.

Yusuf YAVUZ
Antalya

Anadolu’da geleneksel yöntemlerle göçebe hayvancılık üretimini sürdüren son Yörük topluluğu olan Sarıkeçililer, yaşam biçimlerini değiştirmeden binlerce yıllık göç kültürünü sürdürerek yaşıyor. Ancak, kimliklerini, kültürlerini ve yaşama biçimlerini korumak isteyen Sarıkeçililer, şimdi de iklim değişikliğinin baskısıyla karşı karşıya. İklim değişikliği yüzünden bu yıl erken başlayan Sarıkeçililerin bahar göçü, 13-15 Mayıs tarihleri arasında Karaman’ın Kazımkarabekir ilçesindeki Hacıbaba Dağı’nda gerçekleşecek olan etkinlikle son bulacak.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ ERKEN GÖÇE ZORLADI

Her yıl yayla sahil Torosları iki kez yürüyerek kateden Sarıkeçililer, doğada yaşayan tüm canlılar gibi iklim değişikliğinden ilk etkilenen insan topluluğu. İklim değişikliği yüzünden bahar göçünün erken başladığını söyleyen Sarıkeçililer Derneği Başkanı Pervin Çoban Savran, “Bu yıl azgan çiçekleri şubatta açtı. İklim değişikliği oğlaklarımız, keçilerimiz, develerimizle bizim erken göç etmemize neden oldu. Göçün başlamasıyla birlikte hiçbir yerde suyu bulamayışımız hayvanlarımızı ve bizleri büyük sıkıntıya sokuyor. Düştük yine yollara, yaylaya gidiyoruz. Yayla sevinci içimizde ama istiyoruz ki yürüdüğümüz yollarda, konduğumuz yaylada yağmurlar olsun ki derelerde sular olsun, hayvanlarımızı sulayabilelim ümidiyle yollardayız.” dedi.

SARIKEÇİLİLER SUYU ARIYOR

Her yıl sahilden yaylaya yapılan bahar göçünün sonunda düzenlenen Sarıkeçililer göç kervanı etkinliği, bu yıl 13-15 Mayıs‘ta “İklim Değişikliği ve Pastoral Göçebelik: Sarıkeçililer Suyu Arıyor” başlığıyla gerçekleşecek. Etkinlik öncesi tüm ülkeye çağrıda bulunan Sarıkeçililer Derneği Başkanı Pervin Çoban Savran, “Gelin hep birlikte tüm canlıları ilgilendiren bu sorunları konuşalım. Doğada yaşamın güzelliğini anlatalım. Suya, ağaca, dağa, taşa, ateşe, kurda, kuşa saygılı yaşamanın yollarını paylaşalım” diye konuştu.

‘BU KÜLTÜR ARŞİVE SIĞMAZ’

Tabelasında Yörük yazan derneklerin pek çoğunun gerçek Yörük kültürünü dejenere eden etkinlikler yaptığını savunan Sarıkeçililer Derneği Başkanı Pervin Çoban Savran, “Bizim göçümüz büyük zorluklarla sürerken bize en çok zararı bu yapaylık veriyor. Biz kültürümüzü yaşatmanın derdindeyiz ama bazıları bizim kültürümüzü fotoğraflayıp arşivlemenin derdinde. Her zaman  söylüyoruz, ‘Bu kültür arşivlere sığacak bir kültür değil’ diye. Doğanın içinde yoğrulan binlerce yıllık kültür mirası tamamen yok olup gitmeden gelin hep birlikte bu kültürü yaşatacak adımları atalım diyoruz” ifadelerini kullandı.

‘GERÇEĞİ YOK OLURKEN, BELEDİYELER SAHTESİNE MİLYONLAR HARCIYOR’

İklime ve toprağa bağlı bir yaşam sürdüren Yörüklerin geleneksel göçünü sürdüren Türkiye’deki tek topluluk olan Sarıkeçililerin varlığını sürdürebilmeleri için başta idari yetkililer olmak üzere toplumun bütün kesimlerine önemli sorumluluklar düşüyor. Binlerce yıllık gerçek bir kültür büyük zorluklarla varlık mücadelesi verirken, özellikle Yörük nüfusunun yoğun olduğu bölgelerde yapay Yörük göçleri düzenlemek için akıl almaz paralar harcayan belediyeler eleştiri konusu oluyor. Gerçeği yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan göçebe Yörüklerin son göçünün yaşaması için yeterli destek verilmezken, sahte Yörük göçleri düzenleyen belediyeler, her yıl milyonlarca lirayı sokağa atıyor.

www.evrensel.net
ETİKETLER Sarıkeçililer