12 Mayıs 2016 15:35

Adana İlçe Milli Eğitim müdürlüklerinde yolsuzluk iddiası

Eğitim Sen Adana Şube, Yüreğir ve Çukurova Milli Eğitim Müdürlükleri’nde yolsuzluk iddiaları ve türbanın teşivikiyle ile ilgili açıklama yaptı.

Adana İlçe Milli Eğitim müdürlüklerinde yolsuzluk iddiası

Paylaş

Eğitim Sen Adana Şube, Yüreğir ve Çukurova İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri’nde yolsuzluk yapıldığı ve ilkokullarda türbanın teşvik edilmeye çalışılmasıyla ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi.

Yüreğir İlçe Müdürlüğü tarafından okullara gönderilen bir yazıyla kitap poşetleme ve nakliye ücretlerini almak için her okulda bir Müdür Yardımcısının görevlendirilmesinin istendiğini belirten Karagöz, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nce konuyla ilgili görevlendirilen yetkililerin müdürler adına imza atıp zimmetine para geçirdiğini iddia etti. 

Çukurova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okulların temizlik ve kırtasiye ihtiyaçlarını karşılamak üzere ihale usulüyle alımların yapıldığını, satın alınan malzemelerin okullara dağıtımında usulsüzlüklerin ve yolsuzlukların yapıldığını iddia eden Karagöz, bu konuya dair soruşturmanın ise bir türlü sonuca varılmamasının yanlı olduğuna dikkat çekti. Çukurova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün okul idarelerini baskılayarak, velilerin okullara yapmış olduğu bağışlarla çok sayıda dizüstü bilgisayar aldırtarak Çukurova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne okullar tarafından bağışlanmış gibi evrak düzenletildiğini söyledi. Karagöz, bu uygulamaların yolsuzluk yaparak parayı zimmetine geçirenlerin değil, okul müdürlerinin soruşturmaya tabi tutulmasını, gerçekleri gizleyerek bu usulsüzlüğü yapan asıl sorumluların korunması olarak değerlendirdiklerini ifade etti.

YÖNETMELİĞE RAĞMEN ÇOCUKLARI ÖRTÜYORLAR

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilkokul öğrencilerinin kılık kıyafetlerine dair yönetmeliğin 1. maddesinin ‘e’ bendine göre okul öncesi eğitim kurumlarında ve ilkokullarda okul içinde başın açık olması gerektiğinin belirtildiğini ifade eden Karagöz, ancak Seyhan, Yüreğir, Sarıçam ilçelerindeki ilkokulların büyük bir kısmından kız öğrencilerinin başlarının örtülü olmasının tesadüf olmadığını söyledi.

“AKP Hükümetinin öğretmenlerin ekonomik, özlük, demokratik taleplerine soruşturmalarla, cezalarla karşılık verirken, oyun çağındaki çocuklarımızın başlarının kapatılıp büyük yetişkin kadın rolü verilmesi karşısında sessiz kalan İl Milli Eğitim Müdürünü ve İlçe Milli Eğitim Müdürlerini gayet iyi anlıyoruz.” diyen Karagöz, sorumluları istifaya çağırdı. 

ÖZEL OKULLARA AYRILAN BÜTÇE 
 

Eğitimin her kademesi ve eğitimde kullanılan tüm materyallerin öğrencilere parasız sağlanması eğitimde fırsat eşitliği olmasına dikkat çeken Karagöz, ilkokullara hiçbir kaynak aktarılmadığını, son iki eğitim-öğretim yılı içerisinde 486 bin öğrencinin başarı kriteri üzerinden özel okullara gönderildiğini kaydetti. MEB’in her öğrenci için özel okulların kasalarına 3.500 ile 3.750 TL aktardığını dile getiren Karagöz, halktan toplanan vergilerin kamusal eğitimin yapıldığı devlet okullarına değil de özel okullara aktarılmasının kabul edilemez olduğunu belirtti.
 
Sorumluların tespit edilip yargılanması için gerekli çalışmaların derhal başlatılması gerektiğini vurgulayan Karagöz, mağdur olan müdürlerin Eğitim Sen’e başvurması durumunda her türlü hukuki desteği vereceklerini ifade etti. Karagöz, Adana Valisini ve İl Milli Eğitim Müdürünü göreve çağırdı. (Adana/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Yozgat’taki taciz davasının kadın hakimi davadan çekildi

SONRAKİ HABER

DİSK: Asgari ücret tespitinde TÜİK raporu baz alınsın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa