Görme engelli öğrenciye ‘oda ücreti’ eziyeti

Görme engelli öğrenciye ‘oda ücreti’ eziyeti

Hacettepe Üniversitesi tarih bölümü 3. sınıf öğrencisi görme engelli Merve Demirdöven kendi üniversitesi tarafından mağdur edildi.

Hacettepe Üniversitesi tarih bölümü 3. sınıf öğrencisi Merve Demirdöven kendi üniversitesi tarafından mağdur edildi.

Görme engelli olan Demirdöven, önce okul kütüphanesindeki işinden atıldı. Çalıştığı gerekçesiyle burs verilmeyen Demirdöven ücretini ödeyemediği gerekçesiyle engelliler için dizayn edilmiş öğrenci evinden kız öğrenci yurduna gönderilmek istendi. Yurtta da, öğrenci evinde de aynı ücreti ödeyecek olan Demirdöven, göremediği ve kendisine okunmayan bir metnin imzalatılmak istendiğini iddia etti.

Görme engelliler için yeni bir yere yerleşmenin birçok şeyi yeni baştan öğrenmek anlamına geldiğine dikkat çeken Demirdöven, sorunun bir an önce çözülmesini istiyor. Üniversiteye kaydolduğu sene bir ay kız öğrenci yurdunda kaldığını, ardından öğrenci evlerinde engelli öğrenciler için dizayn edilmiş üç odadan birine geçmesinin talep edildiğini anlatan Demirdöven, yurt ile aynı ücreti ödemek koşuluyla bu odaya yerleştiğini ifade etti.

Bu süre içerisinde üniversitenin kütüphanesinde işe başladığını ve 2.5 yıl boyunca burada çalıştığını belirten Demirdöven, “O süre zarfında ödemelerimi çok rahat yapabiliyordum. 2.5 senenin ardından işten çıkarıldım. Sonrasında 5 aylık ödemeyi babam yapabildi. Ama son 6 aydır ödeme yapamıyorum.  Bu sebepten öğrenci evlerinden çıkmamı ve kız yurduna tekrar yerleşmemi söylediler. Öğrenci yurdunun ücretini de ödeyemeyeceğini söyleyen Demirdöven, ayrıca tekrar yurda dönmesinin fakülteye, kütüphaneye, yemekhaneye ve diğer belli başlı yerlere gitmeyi yeniden öğrenmek anlamına geldiğini ifade etti. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net