11 Mayıs 2016 21:42

‘Akşam maç var’ demek şifreli konuşma sayıldı

Antalya’da 12’si tutuklanan 17 çocuk hakkında hazırlanan iddianamede 'Akşam maç var' sözü eylem hazırlığı için şifreli konuşma olarak değerlendirildi.

‘Akşam maç var’ demek şifreli konuşma sayıldı

Paylaş

Antalya’da Türkçe karakterli bir mail adresinden gönderilen ihbar mektubu ile başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alındıktan sonra 12’si tutuklanan 17 çocuk hakkında Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından iddianame hazırlandı. “Örgüt üyeliği ve propagandası” yapıldığı iddiasıyla hazırlanan iddianamede, çocukların telefon görüşmelerindeki “Akşam maç var” sözü eylem hazırlığı için şifreli konuşma olarak değerlendirildi. 

Antalya’da 2015 yılı aralık ayında yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan ve 12’si halen Ankara Sincan Cezaevinde tutuklu bulunan 17 çocuk hakkında Antalya Cumhuriyet Savcısı Ertuğrul Hastaoğlu tarafından hazırlanan iddianame, Antalya 2. Ağır Ceza Mahkemesine sunuldu. İddianamede, yaşları 12 ile 17 arasında değişen M.G, S.Ö, B.O, A.B, A.O, Ş.G, M.A, B.D, H.V, S.O, S.A, Ş.G, U.E, S.Ö, S.Ö, S.A, M.B. isimli çocukların, “Örgüt üyesi olma, toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde kimliğini gizlemek amacıyla yüzünü tamamen veya bir kısmını gizlemek, toplantı ve gösteri yürüyüşlerine silah veya 23 madde de belirtilen aletlerle katılma” suçlamasıyla 10 yıldan 20 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmaları istendi. 

İddianamede, soruşturmanın başlatılmasının gerekliliği, [email protected] adresine çiç[email protected] isimli bir mail adresinden gelen ihbar mektubuna dayandırılırken, ihbarın yapıldığı mail adresinin Türkçe karakterler içermesi de dikkat çekti.

ŞİFRELİ KONUŞMAYMIŞ

Yine yapılan soruşturma kapsamında çocukların sosyal paylaşım hesaplarından yaptıkları paylaşımlar delil olarak iddianamede yer alırken, telefon görüşmeleri de suç kapsamında değerlendirildi. Telefon görüşmelerinde, çocuklardan S.A’nın M.G’yi aradığı ve aralarında geçen “Müko akşam maç var ha/ Maç B’sine mi kanka/He hazır ol/Hangi halı saha/Bizim bu mahalledeki var ya orada. 7.30-8.30 gibi/ Tamam kardeşim. Maçtan sonra da bizim evin orada takılırız” şeklindeki konuşma şifreli konuşma olduğu ve asıl kastedilenin eylem çağrısı olduğu değerlendirmesi yapıldı. 

‘ANTALYA’DA ÖYLE BİRİ YOK’

Çocuklardan H.V’nin gözaltına alınmasının ardından polis şiddetine maruz kaldığını ve işkence altında ifade verdiğini belirten Avukat Hakan Evcin, H.V. ifadesinde babası, kardeşleri, dayısı ve daha birçok kişinin ismini verdiğini belirtti. Normal şartlar altında böyle bir ifade verilemeyeceğini ve bir çocuğun kimlik bilgilerine kadar her şeyi anlatamayacağına dikkat çeken Evcin, H.V’nin ifadesinin yasa dışı yollarla alındığını düşündüklerini belirtti. Yine soruşturmanın başlatılmasına ilişkin gerekçe olarak gösterilen ihbar mektubuna da dikkat çeken Evcin, Haydar Çiçek isimli şahsın dosyada ihbar mektubu gönderen kişi olduğunu ancak Antalya’da bu isimde birini bulamadıklarını kaydetti. Evcin, ihbarın gönderildiği mail adresinin de kurmaca olduğunun mail adresindeki Türkçe karakterler ile bir kez daha ortaya çıktığını belirtti. (Antalya/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Van'da 9 yaşındaki Filiz yaşamını yitirdi

SONRAKİ HABER

Keşan'da eğitime kar engeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa