Hemşireler güvenceli çalışmak istiyor

Hemşireler güvenceli çalışmak istiyor

Hemşireler Günü dolayısıyla DEÜ’deki sağlık çalışanları, yaşadıkları sorunları dile getirerek, güvenceli çalışmak istediklerini söyledi.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi SES İşyeri Temsilciliği, Hemşireler Günü dolayısıyla klinikler önünde basın açıklaması düzenledi. Hemşirelerin yaşadıkları sorunları ve çözüm önerilerinin açıklandığı eylemde “Hemşireyiz yardımcı sağlık elemanı değiliz” pankartı açıldı.  

Basın açıklamasını okuyan SES İşyeri Temsilcisi Günseli Uğur, hemşireler ve ebeler olarak yoğun ve güvencesiz çalışma koşullarına dikkat çekerek “Sağlık alanında en fazla şiddete maruz kalanlar da ebeler ve hemşirelerdir. 7 gün 24 saat hizmet verilen kamu sağlık alanında başta biz hemşireler olmak üzere tüm sağlık emekçileri depresyon, anksiyete bozuklukları, tükenmişlik sendromu, fiziksel sağlık sorunları ile yüz yüzedir” dedi. 

Hemşirelerin çalışma alanında yaşadıkları en önemli sorunlardan birinin de başka iş alanında çalışmak zorunda kaldıklarına değinen Uğur, “Hemşire sayısı mutlaka artırılmalı ve personel açığı güvenceli kadrolu istihdam ile giderilmelidir. Ek ödemeler maaşa eklenerek emekliliğe yansıtılmalıdır. Her iş yerinde 24 saat açık kreş hizmeti sunulmalıdır” diye konuştu. (İzmir/EVRENSEL)

www.evrensel.net