Avcılar'da İşten atılan işçiler eş ve çocuklarıyla yürüdü

Avcılar'da İşten atılan işçiler eş ve çocuklarıyla yürüdü

Belediye-iş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Avcılar Belediyesi temizlik işçileri direnişlerinin 9. gününde eşleri ve çocuklarıyla yürüdü.

Türk-iş'e bağlı Belediye-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Avcılar Belediyesi temizlik işçileri direnişlerinin 9. gününde eşleri ve çocuklarıyla yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşe Türk-İş ve DİSK'e bağlı sendikalar da destek verdi.

Avcılar Marmara Caddesinde toplanan işçiler belediyeye yürüyerek atılan arkadaşlarının işe geri alınmasını istedi.’Önce insan dediler babaları işsiz çocukları aç bıraktılar’ pankartı açan işçilerin çocukları da kortejin en önünde yer alarak tuttukları dövizle CHP'li belediye Başkan'ı Handan Toprağa "hani sizin iktidarınız da çocuklar aç yatmayacaktı" diye sordu. 

Sık sık ‘Handan Toprak şaşırma sabrımızı taşırma’, ‘Sendika hakkımız engellenemez’ sloganı atan işçiler belediye önünde basın açıklaması yaptı. 

Açıklamayı işçiler adına Belediye-İş 2 Nolu Şube Başkan'ı Erol Özdemir yaptı.Özdemir " Bizler sabahın erken saatinde başlayarak mahalle mahalle, sokak sokak ilçemizi süpüren günlük çöplerini toplayan temizlik işçileriyiz. Bizler işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerinden mahrum, koruyucu malzemelerden yoksun, sağlık taraması ve kontrolleri yapılmayan, soyunma giyinme yerleri olmayan, lavabo ve tuvaletleri bulunmayan , maaşları sürekli olarak geç ve eksik ödenen emekçileriz" dedi. 

‘Kendini sosyal demokrat olarak tanımlayan , ‘önce insan’ diyerek yola çıkan, Avcılar Belediyesi yönetimi sendikaya üye olmamızı engellemez sandık” diyen Özdemir “ancak yanılmışız” diye konuştu . Demokrasi özgürlükler ve sendikal hakların işlerine geldiğinde kullanacağı , işleri bitince kaldırıp atacağı kavramlar olmadığını belirten Özdemir, “Bu bir dünya görüşüdür bir yaşam biçimidir. Bugün Avcılar Belediyesinde emekçilere yapılanlar, emeğe saygılı olduğunu söyleyen bir partiye ve onun belediyesine yakışan davranış mıdır?” dedi. Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak Benli'den taleplerinin açık ve net olduğunu vurgulayan Özdemir, “sendikalaştıkları için işten atılan 32 arkadaşımız derhal işe başlatılmadır” diyerek sözlerini tamamladı. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net