DİSK, kiralık işçilik yasasını AYM’ye taşıyacak

DİSK, kiralık işçilik yasasını AYM’ye taşıyacak

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, 'Kiralık işçilik yasası Anayasa’ya aykırı bir yasadır. Bunu Anayasa Mahkemesine götüreceğiz' dedi.

Halil İMREK
Adana

Genel-İş Sendikası Eğitim Dairesinin hazırladığı eğitim seminerlerinin durağı Adana oldu. “Özel istihdam büroları”, “kıdem tazminatı” ve “taşeron kadro” konularını kapsayan eğitim seminerine Genel-İş şube yöneticileri, işyeri sendika temsilcileri, belediye çalışanlarının yanı sıra çok sayıda taşeron işçi de katıldı. Adana’da Çukurova ve Seyhan Belediyesinde iki ayrı oturumda gerçekleşen eğitim seminerlerine DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Genel-İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan, Araştırma Daire Başkanı Mehmet Güleryüz katıldı.
Seminerde yapılan açılış konuşmalarında ilk sözü Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar aldı, Karalar, belediyede bütün çalışanların daha fazla birlik ve dayanışma içinde olması gerektiğini söyledi. Taşerona kadro meselesiyle ilgili herhangi bir açıklama yapmayan Karalar, ülkenin en çok barışa ihtiyacı olduğunu ifade etti.
Genel-İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan da “Belediye başkanımızın dediği gibi ülkenin barışa ihtiyacı var. Eğer bu ülkede barış olmazsa. Eğer bu ülkede demokrasi olmazsa, kazanılmış haklarımızı koruyamayız. Ekmeğimizi büyütemeyiz. Onun için sendika mücadelesi emek mücadelesidir. Demokrasi ve barış mücadelesidir” dedi.
DİSK Genel Başkanı Kani Beko da konuşmasında Hükümetin işçi ve emekçilere yönelik saldırılarına dikkat çekti. “Yüz yıllık kazanımlarımız TBMM’de yok edilmek isteniyor” diyen Beko şöyle devam etti: “Kiralık işçilik yasası Meclisten geçti. AKP vekilleriyle beraber, işçi haklarını koruması gereken Türk-İş ve Hak-İş de bu suçu işledi. Kiralık işçilik ile ilgili çıkan yasa Anayasamıza aykırıdır. Anayasa Mahkemesine götüreceğiz. Bu yasayı çıkartmayacağız. Aynı zamanda kıdem tazminatlarımızın ortadan kalkmasına izin vermeyeceğiz.”
Konuşmalardan sonra eğitim seminerine geçildi. Eğitim Daire Başkanı Mahmut Şengül, Daire Müdürü Faruk Özdemir ve Eğitim Uzmanları Pınar Abdal ve Gökhan Alpuğan, kiralık işçilik, özel istihdam büroları ve kıdem tazminatları ile ilgili sinevizyon eşliğinde bilgiler sundu.

www.evrensel.net