Sağlıkçılara verilen ‘Suruç Katliamı’ cezasına tepki

Sağlıkçılara verilen ‘Suruç Katliamı’ cezasına tepki

Sağlık örgütlerinden Suruç katliamı ile ilgili basın açıklamasına katıldıkları gerekçesiyle SES ve TTB üyelerine memuriyetten men verilmesi kınandı

Sağlık meslek örgütleri, Suruç katliamı sonrası sendika ve meslek örgütlerinin düzenlediği basın açıklamasına katıldıkları gerekçesiyle SES ve TTB üyelerine memuriyetten men cezası verilmesine tepki gösterdi. 

SES Genel Merkezi'nde konu ile ilgili basın açıklaması yapan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Türk Tabipleri Birliği (TTB), Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası ve Sosyal Hizmetler Uzmanları Derneği baskı, sürgün ve işten atmaların mücadelelerine engel olamayacağını bildirdiler. KESK Eş Genel Başkanı Şaziye Köse’nin de katıldığı basın toplantısında kurumlar adına ortak açıklamayı okuyan SES Genel Başkanı Gönül Erdem şunları söyledi: “Türkiye'yi AKP devleti haline getiren ve AKP'nin savunduğu değerler dışında davranan tüm kamu görevlilerine yönelik korkunç kıyımlara sebep olacaktır. Böylesi bir süreçte kamu görevlilerinin hedef seçilmesi ve özellikle onların örgütleri olan SES ve TTB'nin baskı altına alınması kabul edilemez. Kurumlarımız AKP’nin bu antidemokratik ve gerici insan tipi yaratma anlayışına karşı da mücadele yürütmektedir.” 

Görevine son verilen meslektaşlarının görevine iade edilmesini ve süren diğer soruşturulmaların durdurulmasını talep eden Erdem, konuyu uluslararası  platformlara da taşıyacaklarını ifade etti. Erdem, “unutulmasın ki bu iktidar anlayışı uzun sürmeyecek ve demokratik mücadelemiz kazanacaktır” diye konuştu.

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Bayazıt İlhan, “İnsanlar katledilmesin diyen insanları işsiz bırakmak, cezalandırmak demokratik bir anlayışın ürünü değildir. Zaten bu yüzdendir ki Suruç'un ardından patlamalar bitmek bilmedi. Türkiye'de emekten demokrasiden barıştan yana olan insanların işsiz kalmasına izin vermeyeceğiz ve hukuk mücadelemizi gerekirse uluslararası mecralarda arayacağız” dedi.

KESK Eş Genel Başkanı Şaziye Köse, “Bu tekçi ve otoriteci rejim bu ülkede hem katliamları yapıyor hem de buna karşı çıkan emekçileri işlerinden atarak cezalandırarak tekrar katlediliyor. Daha önce bizim hafızalarımızın üstüne toprak atılıyordu şimdi beton atılıyor. Ancak biz bu katliamları unutmayacağız ve unutturmayacağız. Siyasal iktidar ne kadar baskı uygularsa uygulasınlar biz emekçiler olarak her baskıyı püskürteceğiz çünkü barış, demokrasi, özgürlükler kazanacak”dedi. 

Suruç katliamını protesto etmek için KESK'in kararı doğrultusunda Ağrı'da 21 Temmuz günü basın açıklamasına katılan sağlık emekçileri ile 16Agustos  2015 günü Ağrı Dağı Eliöyü Mezrası Barış Çadırını ziyaret eden sağlık emekçilerinin hukuken linç edildikleri ifade edilirken işlerine son verilen sağlık emekçileri şunlar; Psikiyatri Derneğiğ ve SES üysi Dr. Ulaş Yılmaz, SES Ağrı Şube  Eş Başkanı hemşire Gülistan İçer, SES Ağrı Şube Yönetim Kurulu üyesi Emin Bayram,  şube üyesi hemşire Berivan Alptekin, SES Ağrı Şube Yöneticisi Dinçer Külçek, SES Ağrı  Şube Eş Başkanı Tıbbi Sekreter Recep Altındağ ve temsilcilik yöneticisi Radyoloji Teknikeri Mehmet Sait Doğan. Açıklamayı okuyan  Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri  Eş Genel Başkanı Gönül Erdem (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net