'Kaçak liman Dubai Port Erdoğan tarafından açılacak'

'Kaçak liman Dubai Port Erdoğan tarafından açılacak'

Errdoğan'ın ÇED iptal kararına rağmen yapımı devam eden Dubai Port’un açılışını yapacak olmasını yaşam savunucuları protesto etti.

Resmi açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapacağı Dubai Port Limanı’nı, yapım aşamasında mahkeme kararlarıyla iptal edilmiş ancak yapımı devam etmiş ve geçtiğimiz günlerde faaliyete başlamıştı. Erdoğan’ın Cuma günü Kocaeli’de çeşitli açılışları gerçekleştirirken Dubai Port’un da resmi açılışını yapacak olmasını yaşam savunucuları protesto etti.

Konuyla ilgili Dubai Port önünde basın açıklamasında konuşan ÇEKÜL Vakfı Şube Başkanı Numan Gülşah, “ÇED kararı iptal edilen bir limana tek bir çivi dahi çakılmaması gerekirken Anayasamız ve kanunlarımız ayaklar altına alınmış ve yasa dışı yollarla Dubai Port Liman inşaatı bitirilmiştir. İnşaatı bitirmekle kalmayıp devletin en üst düzey yöneticilerince de bizzat kaçak limanın açılışı yapılacaktır” dedi.

Dubai Port Limanı’na açılan dava sonucu mahkeme iptal kararı vermiş ancak buna rağmen inşaat durmamış ve proje bitirilmişti. Cuma günü resmi açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapacağı limana karşı olan Dubai Port Direniş Grubu, liman önünde basın açıklaması gerçekleştirerek süreç hakkında bilgi verdi. Basın açıklamasını Dubai Port Direniş Grubu adına ÇEKÜL Vakfı Şube Başkanı Numan Gülşah gerçekleştirdi. Hukuki açıdan tüm yolları denediklerini dile getiren Gülşah, “Burada El Makdum’a ğeşkeş çekilen Yarımca Sahilleri kimsenin babasının malı değildir. Yüksek mahkeme kararlarına uymuyorum, tanımıyorum diyerek tüm idari makamlar açıkça suç işlemeye teşvik edilmektedir” dedi. 

‘ANAYASAMIZ AYAKLAR ALTINDA’

Devletin en üst düzey yöneticilerince kaçak limanın açılacağını belirten Gülşah, “Dubai Port Limanı Kocaeli İdare Mahkemesi tarafından verilmiş olan kararla iptal edilmiştir. ÇED kararı iptal edilen bir limana tek bir çivi dahi çakılmaması gerekirken Anayasamız ve kanunlarımız ayaklar altına alınmış ve yasa dışı yollarla Dubai Port Liman inşaatı bitirilmiştir. İnşaatı bitirmekle kalmayıp devletin en üst düzey yöneticilerince de bizzat kaçak limanın açılışı yapılacaktır” şeklinde konuştu.

Sözlerinin devamında Gülşah, “Dubai şeyhlerinin önünde el pençe duran da, kendi yasalarını çiğneyen de, meclis üyeleriyle birlikte Dubai şeyhlerinin ayağına kadar gezi düzenleyen de, Dubai Port’ da olduğu gibi Nuh Çimento ve Petline iptal kararlarını yok sayan da, Yarpaş’ta yolsuzluk yaptığı için yargılanan da sizsiniz. Bir avukat bile tutmaya gücümüz olmadan, kıt kanaat imkânlarla dava harçlarını denkleştirip sizin ayıplarınızı kapatmaya çalışan ise biziz” dedi.

Dubai Port Limanının giriş kapısı önünde yapılan basın açıklamasının ardından limanın denizle buluştuğu alana yürüyerek burada incelemelerde bulunan yaşam savunucuları, Kocaeli’de gündemde olan diğer doğa katliamlarına da sessiz kalmayacaklarını belirterek alandan ayrıldı. (Kocaeli/EVRENSEL)

www.evrensel.net