11 Mayıs 2016 10:23

Adana'da 'Barış anıtı' açıldı

Adana'da 10 Ekim Ankara katliamında yitirilenler için yapılan Barış Anıtı, katliamın 7. ayında yüzlerce yurttaşın katılımıyla açıldı.

Paylaş

Adana’da Seyhan Belediyesi’nin 10 Ekim Katliamı’nda yaşamını yitirenlerin anısına yaptırdığı Barış Anıtı’nın açılışı yüzlerce yurttaşın katılımı ile yapıldı. Ankara’da hayatını kaybeden 101 kişinin anısına Adana’dan hayatını kaybeden 12 kişi için 12 güvercinin yer aldığı anıtın açılışına katliamda hayatını kaybedenlerin aileleri, CHP Milletvekilleri ile DİSK, KESK, TMMOB ve TTB, EMEP ve çok sayıda demokratik kitle örgütü katıldı. Gökyüzüne barış güvercinlerinin bırakıldığı açılışta katliamları lanetleyen kitle daha fazla katliam olmaması için barış ortamının tesis edilmesini istedi. Ankara’da hayatını kaybeden Dilan Sarıkaya’nın çocukluğunu annesi Çukobirlik’te çalıştığı dönemlerden bildiğini ifade eden Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Diyarbakır, Suruç ve Ankara’da yaşanan katliamların halkların çatışması için yapıldığını belirterek buna karşı “İnadına barış, inadına kardeşlik ve sevgi” demek için bu anıtı açtıklarını söyledi.

DOSYADAKİ GİZLİLİK KARARI KALDIRILSIN

Dilan Sarıkaya’nın annesi Nesligül Sarıkaya, katliamla ilgili dosyada hâlâ gizlilik kararı olduğunu belirterek bir an önce gizliliğin kaldırılmasını istedi. 10 Ekim-DER adına konuşan babası İzzet Sarıkaya, çocuklarının o gün Ankara’ya, Ortadoğu’da savaş kışkırtıcılığı yapan, Kürtlerin kentlerini kuşatarak topa tutulması ve içeride ve dışarıda barışın tesis edilmesi için, ölüm değil yaşam istemek için gittiklerini ifade etti. Şebnem Yurtman’ın annesi Şafak Yurtman, Şebnem’den sonra tüm arkadaşlarının kendi çocuğu olduğunu belirterek “Arayıp da ‘Ana nasılsın’ dediklerinde acım hafifliyor” dedi. Ankara katliamında yaralanan BTS Şube Başkanı Tonguç Özkan, demokrasi mücadelesinin bedel isteyen bir mücadele olduğunu belirterek barış için bütün gücümüzle, inatla mücadelemize devam edeceğiz” dedi.

KATLİAMI ORGANİZE EDEN KURUMLAR ORTADADIR

Açılışta konuşan KESK Genel Başkanı Lami Özgen, katilleri tanıdıklarını belirterek İzmir’de Valiliğin barış ormanına izin vermediğini, kamu kurumlarına astıkları 10 Ekim afişlerinden dolayı soruşturmalara maruz kaldıklarını belirterek “Barış talebinden korkuyorlar. Ve korkacaksınız da… Biz sizi iyi tanıyoruz. Diktatörlüğünüzü kurmak için bizi katlettiniz” dedi. Belgelerle katillerin ortaya çıktığını dile getiren Özgen, “Organize eden bütün kurumlar ortadadır. Hesap sormak için bir mücadele yürütüyoruz. Ama biz katilleri katliamlarla yüzleştireceğiz. Bütün katliamlarla onları yüzleştireceğiz” dedi.

ÇOCUKLAR TABUTA DEĞİL ARKADAŞLARINA SARILSIN

Ankara katliamında hayatını kaybeden 9 yaşındaki Veysel’i anan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Veysel gibi çocukların ölmemesi için barışın gerekli olduğunu belirterek “Bu topraklarda kardeş kanı akmasın, analar ağlamasın, Veysel gibi çocuklar ölmesin, çocuklarımız tabutlara okulda arkadaşlarına sarılsın. Bedeli ne olursa olsun kardeşlik ve barış mücadelemize devam edeceğiz” dedi.  

BEDELİ NE OLURSA OLSUN MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ

Türkiye’nin bir katliamlar ülkesi olduğunu söyleyen TTB Genel Başkanı Bayazıt İlhan, “Maraş’ın hesabı sorulsaydı Uğur Mumcu’yu kaybetmeyecektik. Onun sorulsaydı, Musa Anter’i kaybetmeyecektik, Musa Anter’in hesabı sorulsaydı Hrant’ı, Hrant’ın hesabı sorulsaydı bugün bombaslar patlamayacaktı. Diyarbakır’da patlayan bombanın hesabı sorulsaydı, Suruç, Ankara olmayacaktı” dedi. Sorumluların siyaseten hesap vermediklerini ifade eden İlhan, bunun hesabını birlikte soracaklarını belirterek yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek mücadele edeceklerini söyledi. Suruç katliamının ardından miting katliamını aldıklarını anlatan TMMOB Genel Başkanı Mehmet Soğancı, Suruç katliamının ardından Suruç katliamı ile büyüyen ülkemizin savaş ve baskı ortamına sokulması ile devam eden insanların öldürüldüğü karanlık gidişata dur demek için, insanca bir arada yaşamı savunmak için miting kararı aldıklarını söyledi. Soğancı, eşit, özgür laik bir ülke oluncaya kadar bu mücadeleyi sürdüreceklerini söyledi. (Adana/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Burhan Kuzu, AKP'nin mülteci politikasını özetledi

SONRAKİ HABER

TGS: Gözaltındaki gazeteciler serbest bırakılsın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa