11 Mayıs 2016 08:30

'İsrail'le Türkiye, Suriye'de ortak operasyon yapabilir'

İsrail'in İstanbul Başkonsolosu Shai Cohen, Hürriyet'ten Veda Özer'in sorularını yanıtladı. Cohen, Suriye'de ortak operasyon yapılabileceğini söyledi.

'İsrail'le Türkiye, Suriye'de ortak operasyon yapabilir'

Paylaş

İsrail'in İstanbul Başkonsolosu Shai Cohen, Hürriyet'ten Veda Özer'in sorularını yanıtladı.

Cohen, İsrail-Türkiye ilişkilerinde normalleşmeye çok yakın olduklarını belirtirken, ilişkiler düzeldiğinde iki ülkenin Suriye’de istihbarat ve operasyonel işbirliği yapabileceğini söyledi.

Cohen, Mavi Marmara saldırısı sebebiyle Türkiye'ye yaklaşık 20 milyon dolar tazminat ödeneceğini ifade etti.

GAZZE'YE HAMAS'LA EL SIKIŞARAK YARDIM EDEMEZSİNİZ

Gazze konusuna da değinen Cohen, Türkiye'nin bölgeye yardım etmesine izin vereceklerini ancak bunun Hamas'la el sıkışarak yapılamayacağını söyleyerek şöyle konuştu:

"Biz Türk yetkililere 'Tüm bunları Hamas’la el sıkışarak yapamazsınız. Hamas bir terör örgütü. Bizim en kötü düşmanımız. Hamas’la ilişkilerinizi gözden geçirmeniz gerek' diyoruz.

Gazze ablukası konusu dönüp dolaşıp Hamas’ta düğümleniyor. Ancak Türkiye bu konuda önemli adımlar attı. Mesela Hamas liderlerinden Salih el Aruri’yi sınırdışı etti. Mart sonunda üst düzey bir Türk yetkiliyle konuştuğumda, İsrail’e “kimsenin Türkiye’den terör planlamasına izin vermeyiz” dediğini söylemişti."

SURİYE'DE İŞBİRLİĞİ YAPACAK ÇOK ŞEY VAR

Cohen, Suriye konusunda ise şunları söyledi:

Türkiye’yle özellikle de Suriye’deki cihatçı terör örgütlerini bertaraf etmek için göz gözeyiz. Bu konuda işbirliği yapacak çok şey var.

Özer: İstihbarat paylaşımı mı yoksa sahada savaşmaktan mı bahsediyorsunuz?

Bu tehdidi bertaraf etmek için eninde sonunda istihbarat ve bilgi paylaşımını arttırmaktan ve operasyonel işbirliğinden kaçamayız.

Özer: Kara operasyonu gibi mi?

Bilmiyorum… Ama şu an yapılan operasyonlar Suriye’deki bu unsurları temizlemek için başarılı olmazsa ve İsrail’in kırmızı çizgileri aşılırsa, yani Golan Tepeleri’nden, IŞİD’den ya da Hizbullah’tan topraklarımıza yönelik bir tehdit gelirse, karşılık veririz. Kara gücü gerekse bile.

Özer: Ortak bir operasyon gündemde mi peki?

Hayır şu an bunu konuşmuyoruz ama ilgili tüm yetkililer bunun Türkiye’yle nasıl işbirliği yapabileceğimizi görüşmemiz gereken önemli bir konu olduğunu çok iyi anlıyorlar. Hemen olmayabilir ve biraz zaman alabilir. Çok hassas bir konu. Ama iki ülke için çok önemli bir konu. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Spor Toto Basketbol Ligi'nde normal sezon sona erdi

SONRAKİ HABER

Öldürdüğü kadını 'Sonun diğer kadınlar gibi olacak' diye tehdit etmiş

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa