‘Ankara’da altyapı can güvenliğini tehdit ediyor’

‘Ankara’da altyapı can güvenliğini tehdit ediyor’

CHP Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, Ankara’nın altyapı sorunları ve ıslah edilmeyen su kaynaklarının artık can güvenliğini tehdit ettiğini söyledi.

CHP Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, Ankara’nın yıllardır çözülemeyen altyapı sorunları ve ıslah edilmeyen su kaynaklarının artık can güvenliğini tehdit eder hale geldiğini belirterek, Meclis araştırması açılmasını istedi. TBMM Başkanlığı’na araştırma önergesi veren Yılmaz, “Yol çökmesi nedeniyle vatandaşlarımız yaşamını yitirmekte, araçlar açılan büyük çukurlara düşmekte, yoğun yağışlar sonucu alt geçitler adeta bir gölete dönüşmektedir. Mevcut yönetim sorunlara gerekli ve kalıcı çözümler üretememiştir” dedi.

CHP’li Yılmaz araştırma önergesinin gerekçesinde, su kaynakları açısından zengin olan başkentte halen işlevleri devam eden su kaynaklarının doğal akışlarının önlenmesinin büyük sorunlar yaratmaya başladığına dikkat çekti. 17 Haziran 2011’de Balgat’ta bulunan ve vatandaşın yoğun biçimde kullandığı 70 Gün Altgeçidi’nin yoğun yağışlar sonrası bir dereye döndüğünü hatırlatan Yılmaz, Ankara İnönü Bulvarı’nda işine gitmek için yaya geçiş yolunda yürüyen bir işçinin 23 Haziran 2012’de zeminin aniden çökmesi sonucu hayatını kaybettiğine dikkat çekti. Son olarak ODTÜ’nün 100. Yıl Kapısında park halindeki aracın yolun çökmesi sonucu çukura düştüğünü belirten Yılmaz, Büyükşehir Belediyesi’nin çökme gerekçesini “1970’li yıllarda yapılan fosseptik çukuru” olarak açıklamasını eleştirdi.

DERE ÜSTÜ RANT

Son 22 yıldır görevde olan Gökçek yönetiminin Ankara’nın çözüm bekleyen altyapı sorunlarıyla ilgili gerekli ve kalıcı çözümler üretemediğini kaydeden Yılmaz, kentsel planlamanın göz ardı edildiğini, günlük uygulamalarla gerçekleştirmeye çalışıldığını anlattı. Yılmaz, “Yaşanan can ve mal kayıplarına rağmen kentin altyapı master planının oluşturulmaması sorunların çözümü konusunda bir irade eksikliğinin ve vurdumduymazlığın mevcut olduğunu göstermektedir. Asfaltlar defalarca sökülerek su, doğalgaz, elektrik gibi altyapı hizmetleri toprağa gömülmektedir. Yapılaşma, yaşayan insan ve taşıt yoğunluğu her geçen gün artarken, yeraltındaki altyapı sistemleri şuursuz müdahaleler sonucunda yetersiz kalmaktadır” dedi.Ayrıca Hatip Çayı, İmrahor Deresi, Kavaklıdere, Hoşdere, Dikmen Deresi, Çubuk Çayı, Bülbülderesi, İncesu Deresi, Kirazlıdere, Cevizlidere gibi su kaynakları ıslah edilmek yerine üzerleri kapatılarak, yapılaşmaya açıldığını vurgulayan Yılmaz, meslek odalarının ve uzmanların görüşleri alınarak altyapı için acil bir plan yapılması gerektiğini dile getirdi. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net