10 Mayıs 2016 17:20

Uzlaşmacı sendikacılığın vardığı nokta

Akedemisyen Özgür Müftüoğlu Şeker-İş'in '2 saat fazla çalışma eylemi'ni eleştirerek 'Uzlaşmacı sendikacılığın vardığı nokta' dedi.

Uzlaşmacı sendikacılığın vardığı nokta

Paylaş

Akademisyen Özgür Müftüoğlu Şeker-İş'in geçici işçiliğe tepki olarak 25 fabrikada yaptığı 'her gün ücretsiz, iki saat fazladan çalışma eylemi'yle ilgili gazetemize yaptığı açıklamada "Özellikle ’80-90’lı yıllardan sonra Avrupa Birliği’nin de benimsediği 'ideolojik sendikacılık yerine uzlaşmacı sendikacılık' çizgisi var. Burada amaçlanan piyasanın ekonomik gereklerinin, toplumsal çıkarların ve dolayısıyla emekçilerin haklarından daha öncelikli olduğu yönündeydi. Şimdi AKP Hükümeti döneminde de bu program hayata geçti. Yapılan açıklama ve övülen eylem biçimi bunun bir gereği. Uzlaşmacı sendikacılıkla, ekonominin gereği, diğer bir söyleyişle patronun çıkarı doğrultusunda işçilerin her türlü fedakarlığı yapması anlayışı hakim oldu. Dolayısıyla son olarak kiralık işçilik yasası, daha önce iş yasası ve sosyal güvenlik yasalarında gördüğümüz gibi bunlara karşı ciddi mücadele örgütlemeyen sendikalar, uzlaşmacı sendikacılığa uygun olarak işçilerin fedakarlık yapması durumunu ortaya çıkarıyorlar. Hükümetin “makbul sendikacılık” olarak adlandırdığı uzlaşmacı sendikacılığın karşılığı da ’90’lı yıllardan bu yana emekçilerin en temel haklarının geriletilmesi olmuştur. Sendikalar bu çizgide olmasalardı hiçbir siyasi iktidar, emekçilerin haklarına bu kadar fütursuz saldıramazdı" dedi.

DANIŞIKLI DÖVÜŞ İÇİNDE KİRALIK İŞÇİLİK YASASINI GEÇİRDİLER

2 saat ücretsiz çalışma eylemine yönelik övücü sözlere tepki gösteren DERİTEKS Aka Deri İşyeri Temsilcisi Özgür Canpolat, “Daha yeni 1 Mayıs’ı geride bıraktık. 1 Mayıs uzun çalışma koşullarına karşı işçilerin direnerek 8 saati kazanmasının günüdür. Böyle bir eylemle bu hak sermayeye peşkeş çekiliyor. Böyle bir eylemi övmek olur mu ya! Bu ihanettir resmen” dedi. Bu eyleme ilişkin açıklamaya katılan ancak kiralık işçilik yasası karşısında sessiz kalan Türk-İş’i eleştiren Canpolat, “Hükümetle danışıklı dövüş içinde kiralık işçilik yasasını geçirdiler. Biz çalışanlar olarak kölelik yasasının geçmemesi için birleşik mücadele istedik. Sendikaların buna öncülük yapacağını düşündük. Ama öyle olmadı. Biz işçileri zor bir tablo bekliyor artık” diye konuştu. Çıkan yasayla işçilerin kiralanacağını, kıdem dahil hiçbir hakkının kalmayacağını hatırlatan Canpolat, böylesi eylemleri gündeme getirenlerin yaratılan kölelik düzenine ortak olduklarını belirtti. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Yüksek'in gözaltına alınma nedeni yaptığı konuşmalar

SONRAKİ HABER

Tunus'ta öğretmenler çalışma koşullarının iyileştirilmesini istiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa