‘Milletvekili çocukları askere gitsin’ dedi, ceza aldı

‘Milletvekili çocukları askere gitsin’ dedi, ceza aldı

İzmir’de 22 Ağustos günü BDSP tarafından yapılan açıklamayı okuyan Platform Üyesi Ayla Subaşı hakkında açılan davada ceza çıktı.

İzmir'de savaş karşıtı bir açıklamada, “Eğer bir savaş varsa zenginlerin ve milletvekillerinin çocukları da askere gitsin” dediği için hakkında dava açılan Ayla Subaşı için “Halkı askerlikten soğutma” suçundan 10 ay hapis cezası verildi.

İzmir’de 22 Ağustos günü Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu (BDSP) tarafından yapılan açıklamayı okuyan Platform Üyesi Ayla Subaşı hakkında açılan davada ceza çıktı. Davanın gerekçesi bölge illerinde süren savaşı eleştiren Subaşı’nın açıklamasında, tüm savaşlarda emekçilerin ve ezilenlerin çocuklarının öldüğünü belirterek, “Eğer bir savaş varsa zenginlerin ve milletvekillerinin çocukları da askere gitsin” demesi oldu.

BİRÇOK SUÇTAN CEZA İSTENDİ

“Halkı askerlikten soğutmak” suçundan açılan davanın iddianamesine Subaşı’nın daha önce katıldığı basın açıklamaları da dahil edilirken, büyük bir bölümünde polis fezlekesinin temel alındığı izlenimi öne çıkıyor. Subaşı hakkında “Örgüt propagandası yapmak” ve “Örgüt üyesi olmak” iddialarından ceza verilmesi istendi.

Mahkeme heyeti, Subaşı’nın mevcut suçu işlediğine kanaat getirerek TCK 318/1 maddeden 1 yıl hapis cezası verdi. Subaşı’nın mahkemedeki iyi halini gözeterek cezasını 10 aya indiren mahkeme heyeti, ayrıca TCK 51/3 maddesince 1 yıl denetim süresi belirleyerek cezasını erteledi.

Subaşı’nın avukatı İmdat Ataş davayı temyize götüreceklerini söyledi. (İzmir/DİHA)

www.evrensel.net
ETİKETLER BDSPAyla Subaşı