09 Mayıs 2016 19:14

Cameron: AB'den çıkarsak barış riske girer

İngiltere Başbakanı David Cameron, Avrupa Birliği'nden (AB) çıkmaları halinde Avrupa'da barışın tehlikeye girebileceğini söyledi.

Cameron: AB'den çıkarsak barış riske girer

Paylaş

İngiltere Başbakanı David Cameron, Avrupa Birliği'nden (AB) çıkmaları halinde Avrupa'da barışın tehlikeye girebileceğini söyledi.

BBC Türkçe'nin haberine göre; Cameron İngiltere'nin geçmişte Avrupa'ya sırtını dönmüş olmaktan pişman olduğunu ve AB'nin ülkeleri uzlaştırarak barışı sağladığını dile getirdi.

23 Haziran'da İngiltere'nin AB'yi terk etmesi ya da birlik içinde kalması üzerine yapılacak referanduma altı hafta gibi bir süre var.

İngiltere'de geçen hafta yapılan yerel seçimlerin ardından referandum kampanyaları da hız kazandı.

Cameron, AB'nin birbirine düşman ülkeleri uzlaştırmayı başardığını söyledi ve İngiltere'nin birliği terk etmesi durumunda "Avrupa'da rekabetçi milliyetçilik çağına geri dönüleceğini" iddia etti.

İngiltere Başbakanı Avrupa'nın 1945'ten bu yana barış içinde olduğunu ancak Bosna savaşından bu yana sadece 20 yıl geçtiğini ve Rusya'nın yakın zamanda Gürcistan ve Ukrayna ile savaşa girdiğini anlattı.

Cameron "Kıtamızda barış ve istikrarın hiç kuşku olmadan güvende olduğundan emin olabilir miyiz? Bu alınmaya değer bir risk mi? Bu varsayımda bulunmak için acele etmezdim." dedi.

Ülkeyi izole eden politikaların İngiltere'ye hiçbir zaman fayda sağlamadığını da ekleyen Cameron, Avrupa'daki büyük siyasi gelişmeleri sayarken "Bölgemizde olanlar Britanya için önemli. Bu 1914'te, 1940'ta ve 1989'da da geçerliydi... Avrupa'da işer yolunda gitmezse sonuçlarından muaf olacağımızı sanmayalım." dedi.

İngiltere'nin Dış İstihbarat Servisi MI6 eski başkanı Sir John Sawers da AB'yi terk etmenin İngiltere'yi daha güvensiz kılacağını söylemişti. Sawers İngiltere'nin "kritik" veri paylaşımında karar mekanizmasının dışında kalacağını söyledi. Buna karşın AB karşıtı kampta yer alan Adalet Bakanı Michael Gove ise Sir John'un "açıkça yanıldığını" söyledi. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

'AB-Türkiye anlaşması iptal edilebilir' iddiasına yalanlama

SONRAKİ HABER

İsviçre'deki ABD Büyükelçiliği güvenlik alarmı verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa