AKP'nin yeni genel başkan adayı haftaya açıklanacak

AKP'nin yeni genel başkan adayı haftaya açıklanacak

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, partide yeni genel başkan adayının gelecek hafta netleşeceğini açıkladı.

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, partide yeni genel başkan adayının gelecek hafta netleşeceğini açıkladı.

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, Mecliste gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında 22 Mayıs’ta yapılacak AKP olağanüstü kongresinde Türkiye’yi başkanlığa götürecek bir ismin Genel Başkan olacağını söyledi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun aday olmayacağını açıklamasının ardından, AKP'li Aydın Ünal’ın, “Yeni başbakan düşük profilli olacak” sözlerini değerlendiren Bülent Turan,  AKP’nin hiçbir kadrosunun düşük profilli olmadığını savunarak, Türkiye’yi başkanlık sistemine taşıyacak bir ismi AKP delegelerinin Başbakan- Genel Başkan seçeceğini savundu.

AKP’nin 22 Mayıs’ta gideceği olağanüstü kongrede tek adayın çıkacağını belirten Turan, olağanüstü kongrede partinin genel başkan ile birlikte tüm kadrolarının değişeceğini söyledi.

Dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin anayasa değişikliği teklifinin referanduma gitmemesi için uğraştıklarını kaydeden Turan, “Genel Kurul’da yapılacak oylamalarda fire vermeden, diğer partilerin desteği ile gerekli anayasa değişikliği sayısını bularak bu işi artık gündemden düşürmek istiyoruz. Önceliğimiz referandum değil” dedi.

Genel başkanlık ve başbakanlık koltuğu için Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, aynı zamanda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın damadı olan Enerji Bakanı Berat Albayrak ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş'un ismi kulislerde öne çıkıyor.

AKP genel başkanıyla başbakanın farklı isimler olabileceğine dair iddialar da ortaya atılmıştı. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net