Hamile kadınlara sigarayı bırakmaları için 300 avro

Hamile kadınlara sigarayı bırakmaları için 300 avro

Fransa’da hamile kadınlara sigarayı bırakmaları için 300 euroya kadar para ödenecek. Ödeme 20 avro ile başlayacak kademeli artacak.

Fransa’da , ‘mali teşvikin, nikotin bırakılmasına nasıl etki ettiğini’ inceleme amaçlı yapılan bir deney kapsamında hamile kadınlara sigarayı bırakmaları için 300 avroya kadar para ödenecek. Hamile kadınlara önce 20 avro ödenecek ve bu kademeli olarak artacak.

Deney, sağlık bakanının Avrupa’da sigara içen hamile kadınların sayısının en fazla Fransa’da olduğunu açıklamasının ardından yapılıyor.

 Independent’ın haberine göre eğer tekrar sigara içmeye başlamazlarsa, ödenecek miktar 300 avroya kadar çıkabilecek.

Paris’taki devlet hastaneleri ile Ulusal Kanser Enstitüsü’nün ortak çalışması, para vermenin gebelikte tütün tüketimini azaltmaya teşvik edip etmediğini inceleyecek.

AVRUPA’DA EN ÇOK SİGARA İÇİLEN ÜLKE

Deneye, 18 yaş üstü en az dört aydır hamile olan ve her gün beşten fazla sigara içen kadınlar katılabilecek. Çalışma kapsamında elektronik sigara ve diğer tütün maddeleri ise yasak.

Hamile kadınlar kurallara uyup uymadıklarının tespit edilebilmesi için düzenli olarak kontrolden geçecek. Geçen yılın verilerine göre her beş Fransız kadından biri hamilelik döneminde sigarayı bırakmadı.

Fransa Sağlık Bakanı Marisol Touraine, “Avrupa ülkeleri arasında sigara içen en fazla hamile kadının Fransa’da olduğunu” söyledi.

Sigara içmek gebelik süresince cenine oksijen tedarikini azaltır ve düşük riskini, prematüre veya düşük doğum ağırlığı riskini arttırır. (DIŞ HABERLER)

Son Düzenlenme Tarihi: 09 Mayıs 2016 12:22
www.evrensel.net
ETİKETLER SigaraHamile