Barış Bloku’ndan hayır kampanyası!

Barış Bloku’ndan hayır kampanyası!

Barış Bloku, HDP’li milletvekillerinin dokunulmazlıkların kaldırılmasına karşı “Barış için hayır oyu” kampanyası başlattı.

HDP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına karşı HDK ve DTK’nın tüm bileşenleri tarafından başlatılan “Darbeye karşı hayır” kampanyasının ardından 104 bileşenli Barış Bloku’ndan “Barış için hayır oyu” kampanyası geldi. Telefon, mektup, telgraf, faks, e-posta, sosyal medya gibi araçlarla milletvekillerine “Hayır oyu kullanın” çağrısının yapılacağı kampanyaya ilişkin konuşan Barış Bloku Eş Sözcüsü Çiğdem Özbaş, Meclis’e getirilen Anayasa değişikliği teklifinin HDP’nin Meclisteki varlığına karşı olduğunun açık göstergesi olduğunu söyledi. Özbaş,  demokratik siyasetin Meclisten dışlanmasının barış, müzakere geleceği açısından Meclisin çözüm merkezi olması şansını tümden yitireceği anlamına geleceğini vurguladı.  Milletvekillerinin iktidara karşı muhalefet etme haklarının elinden alınmaya çalışıldığını belirten Özbaş, tüm bu sebepler nedeniyle bir kampanya başlatma kararı aldıklarını söyledi.  Kampanyalarında telefon mektup, telgraf, faks, e-posta, sosyal medya vb. araçlarla Meclis’teki tüm milletvekillerine yurttaşlar tarafından “Saray darbesine karşı hayır oyu kullanın” çağrısı yapacaklarını belirten Özbaş, barış girişimleri, demokratik kitle örgütleri, kadın örgütleri gibi emekten ve barıştan yana kurumlardan temsilcilerden oluşacak ortak bir koordinasyonla Meclise bir heyet göndereceklerini dile getirdi. 

‘SARAY DARBESİNE GEÇİT VERMEYELİM’

1994’ü tekrar yaşatmaya kimsenin hakkı olmadığını belirten Özbaş şunları şunları söyledi: “O yüzden Mecliste kalmak için ne yapabiliriz noktasında konsantreyiz. Tek adam diktası, savaş, ölüm, kin, nefret değil çoğulculuk, çeşitlilik, demokrasi ve barış istiyoruz. Vekillerimizi uyaralım. Milyonlarca seçmenin iradesini TBMM’ye taşıyan onlarca milletvekilinin cezaevine yollanmasına, TBMM’nin Saray’a bağlı işlevsiz bir kuruma dönüşmesine izin vermeyelim. Kürt sorununun Meclis çatısı altında çözülme yolunun kapatılmasına, barış zemininin yok edilmesine seyirci kalmayalım. Göz göre göre gelen Saray darbesine geçit vermeyelim. Bu amaçla, oy verdiğimiz ya da vermediğimiz her milletvekillinden, Saray’ın değil halkın vekili olmalarını isteyelim.”  (İstanbulDİHA)

www.evrensel.net