07 Mayıs 2016 15:04

Nusaybin'deki Süryaniler tekrar göç ediyor

İzmir Süryani Platformu Sözcüsü Tozduman, Süryanilerin Avrupa'dan köylerine geri döndüğünü, çatışmalar sebebiyle tekrardan göç ettiklerini söyledi.

Nusaybin'deki Süryaniler tekrar göç ediyor

Paylaş

Süryanililer için önemli bir kültür merkezi olan Mardin'in Nusaybin ilçesinde çatışma ve abluka devam ediyor. Nusaybin'de devam eden çatışma ve yıkımla birlikte ilçenin tarihi ve kültürel dokusu da yok ediliyor. İzmir Süryani Platformu Sözcüsü Zeynep Tozduman, Nusaybin'de yaşanan kültürel yıkımı değerlendirdi. 

'ÜLKELERİNE DÖNEN SÜRYANİLER TEKRAR GÖÇ EDİYOR' 

Süryanilerin 1915 öncesi Mezopotamya'da yoğun bir nüfusa sahip olduğunu ifade eden Tozduman, 100 yıllık süreçte Süryanilerin nüfusunun 3 bine düştüğünü belirtti. Bölgede yaşanan savaş ve çatışmalarla birlikte Avrupa'ya tekrar ikinci bir göç dalgasının olduğunu söyleyen Tozduman, 2011 yılında Süryanilerin Avrupa'dan köylerine geri döndüğünü fakat yaşanan çatışmalardan dolayı tekrar göç ettiklerini söyledi.

Sur, İdil ve Nusaybin'in tarihi ve kültürel bir dokusu olduğunu ancak saldırılar nedeniyle yok olmakla yüz yüze kaldığına dikkat çeken Tozduman, özellikle Nusaybin'in çok kültürlü bir kent olduğunu fakat bugün o fotoğrafa dair bir kalıntı kalmadığını söyledi. 

AKP iktidarının bölgenin demografik yapısını değiştirmeye yönelik bir politika izlediğini söyleyen Tozduman, "Bir dönem biz Süryaniler kendi ana topraklarında acımasız koparıldık. Aynı acıları benzeri bugün Kürt halkı yaşıyor. Fakat bugün Kürt halkı buna karşı direniyor" dedi. (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Kızlarım artık yanımda

SONRAKİ HABER

Akar: Bedelli askerlikten 9 milyar 533 milyon lira gelir elde edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa