CHP’den tutuklu vekiller için teklif

CHP’den tutuklu vekiller için teklif

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, tutuklu vekillerin serbest bırakılmasını içeren bir kanun teklifini TBMM Başkanlığına sundu.Ceza Muhakemesi Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinde, CMK’nin 108. maddesinin son fıkrasına “Tutuklu bulunan şüpheli veya sanık, milletvekili olarak seçildiğinde derhal salıverilir. Yargılama

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, tutuklu vekillerin serbest bırakılmasını içeren bir kanun teklifini TBMM Başkanlığına sundu.

Ceza Muhakemesi Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinde, CMK’nin 108. maddesinin son fıkrasına “Tutuklu bulunan şüpheli veya sanık, milletvekili olarak seçildiğinde derhal salıverilir. Yargılama tutuksuz olarak devam eder” ifadesinin eklenmesini öngörüyor.

TEKLİFİN GEREKÇESİ

Teklifin gerekçesinde ise şunlar kaydedildi: “Türkiye Büyük Millet Meclisine yasal ve demokratik seçim vesilesiyle üye olarak seçilenlerin artık kaçma, saklanma ve delilleri karartma şüphelerinin de ortadan kalktığının dikkate alınması gerekmektedir. Bu bağlamdan yola çıkarak, hakkında kesinleşmiş, sabitlenmiş nihai mahkeme kararı bulunmayan bireyler, yasal ve demokratik bir seçim sürecinden geçtikten sonra parlamento çalışmalarına katılım sağlamalı ve yargılamaları tutuksuz olarak devam etmelidir.” (ANKARA)

www.evrensel.net