Sur’daki kuşatma Hevsel’i de vurdu

Sur’daki kuşatma Hevsel’i de vurdu

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 5 ayı aşkın süredir devam eden kuşatma, ilçeyi çevreleyen yaklaşık 10 bin dönümlük Hevsel Bahçelerini de vurdu.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 5 ayı aşkın süredir yıkımla birlikte devam eden asker ve polis kuşatması, ilçeyi çevreleyen yaklaşık 10 bin dönümlük Hevsel Bahçelerini de vurdu. 

Ben û Sen Mahallesi’nde yaşayan ve 21 yıldır Hevsel Bahçelerinde sebze üreten Ali Çakmak (36), kuşatma nedeniyle ekime geç başlasalar da tarlasına soğan, maydanoz, domates, salatalık, biber, reyhan, nane, marul ve pancar ektiğini belirtti. Ocak ayında bahçelerinde bakıma başlamaları gerekirken, kuşatma nedeniyle çoğu zaman bahçelerine gelemediklerini, mecbur kaldıklarında ise tehlikeyi göze alarak gelebildiklerini söyleyen Çakmak, zor koşullara rağmen yılın ilk hasadını aldıklarını ifade etti.

Sabah 07.00’den akşam gün batımına kadar eşi ve çocuklarıyla sebze tarlalarında çalıştıklarını belirten İsmail Özdemir (45) ise “Askerler çoğu kez bahçeye gelirken bize ateş açtı. Kendi bahçemize dahi gelirken bin bir zorlukla geliyorduk. Bu yıl hem verim, hem de üretimde zorlandık” dedi. (Diyarbakır/DİHA)

www.evrensel.net