Sit alanına kepçeler girdi

Sit alanına kepçeler girdi

Marmaris Taşlıca Mahallesi Asardibi mevkiinde 1. derece doğal sit alanı cennet koya izinsiz olarak yol açılıp, yapılar için çalışma yapıldı.

Muğla Marmaris’teki Taşlıca Mahallesi, Asardibi mevkiindeki sadece denizden ulaşımın olduğu, tarihi kalıntıların da bulunduğu 1. derece doğal sit alanı cennet koya izinsiz olarak yol açılıp, yapılar için çalışma yapıldı. Muğla Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu ve Marmaris Belediyesi Encümen kararıyla çalışmalar durdurulup mühürlendi, toplam 38 bin 497 lira para cezası kesildi. Buna rağmen doğa ve tarih talanın yaşandığı bölgedeki çalışmaların devam etti.

Marmaris’e 63 kilometre mesafedeki Taşlıca Mahallesi Asardibi mevkiinde karadan ulaşımın olmadığı koyda 3 yıl önce “Phoenix Beach & Restaurant Bar” hizmete girdi. İddiaya göre, karadan da ulaşımın sağlanması için geçen yıl, izinsiz olarak iş makineleriyle yol açmak için çalışma başlatıldı. Yapılan incelemede, cennet koyu havadan gören hazineye ait tepeye iki taş binanın da inşa edildiği, koyun sol bölümündeki kayalıkların da parçalanarak plajın büyütülmeye çalışıldığı tespit edildi.

CEZAYI VE MÜHRÜ DİNLEMEDİLER

Yolun açıldığı ve inşaat çalışmalarının yapıldığı yolun tarihi kalıntıların bulunduğu, 1. derece doğal sit alanı olması Marmaris Müze Müdürlüğü yetkililerini harekete geçirdi. Çalışmaların devam etmesi üzerine bu kez Marmaris Belediye Encümeni geçen 2 Şubat’ta yapı tatil zaptı düzenledi. Söz konusu tesisin yetkilileri yasal süre içinde tatil zaptına itirazda bulunmadığı gibi çalışmalara da devam edince, yeni yapılan inşaatların ruhsatı bulunmadığı gerekçesiyle 10 gün sonra iki ayrı işlemle toplam 38 bin 497 lira ceza kesilip, tüm tesis ve çalışmalar mühürlendi. Ancak, tesis yetkilileri çalışmalarına devam edince, yaşam alanı savunucularının tepkisine neden oldu.

DOĞA VE TARİH TALANINI GÖRÜNTÜLEDİLER

“Kıyılar Herkesin, İşgale Son Platformu” Sözcüsü Nazan Bayındır, “Gördüklerimiz gerçekten içler acısıydı. İş makineleriyle sit alanı yerle bir edilmiş. Her yan tarihi eserlerle dolu. Bir sürü kalıntı bulduk. Kazılan alandan bir testi başına rastladık. Tepenin bağrını delen kocaman iş makineleriyle karşılaştık. İnanamadım. Küçük, sessiz bir koy, güzel bir restoran, huzur dolu bir yer diye düşünürken aşağıya indiğinizde birden karşınıza bir fabrika çıkıyor. Bir sürü iş makinesi, kepçeler, dozerler, kamyonlar... Mühür var, ceza var ama kimse dinlemiyor” dedi.

Phoenix Beach & Restaurant Bar’ın yetkilileri ise konuyla ilgili açıklama yapmadı. (Muğla/DHA)

www.evrensel.net