Yunanistan’da Troyka yasalarına karşı, hayatı durduran grev

Yunanistan’da Troyka yasalarına karşı, hayatı durduran grev

Yunanistan'da SYRIZA hükümetinin sosyal sigortalar yasasını oylamaya sunma kararından sonra ülke çapında 48 saatlik grev kararı alındı.

Seyit ALDOĞAN
Atina

Yunanistan’da SYRIZA hükümetinin sosyal sigortalar yasasını oylamaya sunma kararından sonra ülke çapında 48 saatlik grev kararı alındı. Yunanistan İşçi Sendikaları Konfederasyonu (GSEE) ve Yunanistan Kamu Çalışanları Sendikası (ADEDY) dün ve bugünü kapsayan genel grev ilan etti. Yunanistan Mücadeleci İşçiler Cephesi de (PAME) yasa tasarılarının Mecliste görüşüldüğü süre içinde grev ilan ettiklerini açıkladı. 

İki günlük genel grev, Paskalya kutlamaları ile çakışması nedeniyle 8 Mayıs’a ertelenen 1 Mayıs gösterileri ile de birleştirilince üç güne çıkmış oldu.  

50’DEN FAZLA KENTTE EYLEMLER

Yunanistan’ın elliden fazla kent ve ilçesinde genel grev dolayısıyla üç gün boyunca miting, yürüyüş ve benzeri etkinliklerin yapılacağı açıklanırken dün Atina’da üç ayrı yerde miting düzenlendi. Klatmonos ve PAME, Omonia Meydanı’nda toplanarak Meclise yürüdü. Sol örgütler ve bazı sendika şubeleri de akşam saatlerinde Haftia Meydanında toplanarak Meclise yürüdüler. 

PAME, 50 bin üzerinde bir kitle ile yürüdü. Yürüyüşün asıl gövdesini işçi sendikaları oluşturdu. Troyka (AB, Avrupa Merkez Bankası ve IMF üçlüsü) ve hükümet karşıtı çok sayıda pankartın taşındığı miting ve yürüyüş sırasında aynı doğrultuda da sloganlar atıldı. 

İşçi ve emekçilerin geniş tepkisini çeken yasa tarılarına karşı yapılan sokak gösterilerine yoğun kitlesel katılımlar bekleniyordu. Ancak Paskalya bayramı haftasının devam ediyor olması, okulların tatil olması ve ulaşım araçlarının çalışmaması beklenen katılımı engelledi. 

BELEDİYELER ÇALIŞMADI, ULAŞIM DURDU

Greve kamu ve özel sektör katılırken, hastanelerde sadece acil vakalara bakıldı. Belediyeler çalışmadı, deniz seferleri durdu, toplu taşıma yapılmadı. Bundan önceki grevlerde toplu taşıma araçları gösterilere kitle taşımak için belli ararlıklarla çalışıyordu. Ancak bu grevde ulaşım tamamen durdu. 

Deniz taşımacılığı sendikası 4 gün grev yapacaklarını ilan etti. Gazetecilerin greve katılması nedeniyle de haber bültenleri sunulmadı. Radyo ve televizyonlarda sadece müzik ve film yayını yapılıyor.

Ülke genelinde genel greve katılım oranının oldukça yüksek olduğu belirtilirken grev mitinglerinde yapılan açıklamalarda, Troyka ile yapılan anlaşmaları kapsayan yasa tasarılarının hemen geri çekilmesi istendi. Hükümetin yasa tasarısını Paskalya haftasında ve hafta sonu Meclise getirmesi, tepkilerden korkması olarak yorumlanıyor. 

Öte yandan yasa tasarısının oylamaya sunulacağı 8 Mayıs Pazar günü de Atina’nın Klafthmanos Meydanı’nda toplanacak olan kamu ve özel sektör çalışanları büyük miting düzenlemeye hazırlanıyor. 

 

 

Son Düzenlenme Tarihi: 06 Mayıs 2016 16:48
www.evrensel.net