Halit Çelenk Hukuk Ödülleri sahipleriyle buluştu

Halit Çelenk Hukuk Ödülleri sahipleriyle buluştu

Denizlerin avukatı Halit Çelenk, ölümünün 5. yılında Halit Çelenk Hukuk Ödülleri vesilesiyle anıldı.

Sultan ÖZER
Ankara

Hukukun ayaklar altına alındığı, hakim ve savcıların adeta sarayın emriyle hareket ettiği bu günlerde, dik duruşuyla örnek olan, zorbalıklara karşı ezilenlerin, haklının yanında yer alan Halit Çelenk'lere çok ihtiyaç var. Bu ihtiyaç, Halit Çelenk Hukuk Ödülü töreninde de sık vurgulandı. Genç avukatlar  Halit Çelenk'ten, “Onurlu ve etkili bir savunma hattı nasıl örülürü” öğrendiklerini belirtirken, alınan ödüller de “barış” istedikleri için hedef haline gelen akademisyenlere, Ensar Vakfı örneğinde olduğu gibi küçücük bedenlerine el uzatılan çocuklara ve tüm çocuklara adandı.

HER KESİMİ BULUŞTURDU

Düşmanlarına oldukça sert ama, dostlarına, sevenlerine bir o kadar sevecen, güldü mü ağız dolusu gülen savunmanın duayeni Halit Çelenk, ölümünün 5. yılında, adına düzenlenen Hukuk Ödülleri'nin ikincisinde sevgiyle, özlemle anıldı.

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Litai Otel'de yapılan ödül töreni ve anma etkinliğinde ağız dolusu güldüğü fotoğrafıyla dostlarını karşılayan Halit Çelenk, siyasi parti başkanlarından, milletvekillerine, akademisyenlerden hukukçulara, aydın ve yazarlara, gençlere tüm dostlarını bir kez daha buluşturdu. Törene aralarında Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan, CHP Milletvekilleri Utku Çakırözer ve Şenal Sarıhan’ın da bulunduğu siyasi parti temsilcilerinin yanı sıra, çok sayıda aydın, yazar, akademisyen ve hukukçu da katıldı. Katledilen yayıncı İlhan Erdost’un ailesi de törendeydi.

Çelenk ve tüm yaşamını yitiren devrimciler anısına saygı duruşunun ardından başlayan törende, Halit Çelenk'in örnek alınması gereken savunmanlığı, devrimci mücadelede yer alışı, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan davası başta olmak üzere üstlendiği davalar örnek gösterildi.

'ADALET MÜCADELESİNDE YOL GÖSTERİCİ'

Ödül Komitesi adına konuşan akademisyen, hukukçu Ceren Tuğlu, “yaşayan bir hukuk geleneği yaratmak” adına böyle bir tören düzenlediklerini belirterek, “Amacımız yüzlerce devrimcinin avukatlığını yapmış, meslek hayatı adeta ülkemizin hak ve özgürlük mücadelesiyle paralel ilerlemiş, nice kuşakların hukukçu olma feyzini kendisinden aldığı, örnek bir devrimci ve örnek bir hukukçu olan Halit Çelenk’in önümüzdeki kuşakların adalet mücadelesinde de bir yol gösterici olarak yer almasına katkı sağlamaktı” dedi.

'BUGÜNLERDE HALİT ÇELENK'İ ÇOK ARIYORUZ'

TBB Başkan Yardımcısı Berra Besler de günümüzde yaşanan olaylar karşısında, devrimci bakış açısına en çok ihtiyaç duyulan bir dönemde, mesleklerinin duayeni  Halit Çelenk'i çok aradıklarını ifade etti. Besler, “Halit Çelenk pek çok davalarda ve en zor zamanlarda mesleğimizi bir sanatçı duyarlılığıyla ve devrimci karakterinin dik duruşuyla, ödün vermeden icra etmiştir” dedi.

'YENİ HALİT ÇELENKLERE İHTİYAÇ VAR'

Verilen ödüller konusunda bilgilendirme yapan Avukat Özlem Şen Abay ise Halit Çelenk'i, “ömrünü savunma mesleğine adamış bir çınar” diye tanımladı. Abay, “Onurlu ve etkili bir savunma hattı nasıl örülür öğretti bizlere, rehber oldu. Güçlüye karşı haklının sesi, vicdanı oldu. Özellikle bugünlerde yeni Halit Çelenk'lere çok ihtiyaç var” diye konuştu.

HEP BİR AĞIZDAN TÜRKÜLER SÖYLENDİ

Şekibe Çelenk'in sık sık “Ah Halit Bey ah bizi bırakıp gittin” diye eşinin özlemini dile getirdiği törende, Devlet Opera ve Bale Sanatçısı Tuncer Tercan, Ruhi Su'dan, Pir Sultan'dan parçalarıyla adeta türkü şöleni verdi. Tercan'ın söylediği “yiğidim aslanım” parçası ise salonun katılımıyla hep bir ağızdan söylendi.

Can Yavuz'a “Hukuk Eğitimi ve Öğretimi” adlı araştırması, Emine Behiye Karakitapoğlu'na / “Public Participationin EIA Process of Small Hydro Power Plants (HES) in Turkey” adlı yüksek lisans tezi, Eda Aslı Şeran / “Augusto Boal’in ‘Yasama Tiyatrosu’ Yönteminin Hukuka ve Demokratikleşmeye Etkisi” isimli yüksek lisans teziyle teşvik ödüllerini aldılar.

ÖDÜLLER AKADEMİSYENLERE VE ÇOCUKLARA

Halit Çelenk Hukuk Ödülü'nü ise “Türkiye’nin Soğuk Savaş Düşünce Hayatı – Anti Komünizm ve Amerikan Etkisi” kitabı ile Cangül Örnek aldı.

Alınan ödüller, “bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imza atarak barış istedikleri için hak ihlallerine uğrayan, emekliliğe zorlanan, işten atılan, gözaltına alınan, tutuklanan akademisyenlere, Ensar Vakfı'nda tacize uğrayan çocuklar kast edilerek, tüm çocuklara adandı.

Etkinlikte Halit Çelenk'in kendi ağzından yaşamını, mücadelesini, savunduğu davaların anlattığı belgesel de gösterildi.

'BİZİ KURTARACAK OLAN BİZİZ'

Serpil Çelenk Güvenç de kapanış konuşmasında katkıda bulunanlara teşekkür ettikten sonra, “Hava kurşun gibi ağır. İçeride, dışarıda savaş var. Türkiye halkı; eğitmde, yargıda, günlük yaşamın her alanında bir sermaye iktidarı olan AKP'nin, aydınlanma, laiklik karşıtı, halk düşmanı, emek karşıtı kuşatması altında” diye konuştu. Emperyalizmle el ele veren iktidarların Türkiye'yi bu hale nasıl getirdiğini anlatan Güvenç, AKP'nin de bu emperyalist girişimin ürünü olduğunu söyledi. Babası Halit Çelenk'in 20 yıl önce bugünleri gördüğünü, Sivas katliamına ilişkin bir yazısı ve ODTÜ'de “Şeriat ve demokrasi” panelindeki konuşmasından örneklerde anlatan Güvenç, Halit Çelenk'in tek çıkar yolu “demokrasi ve sosyalizm”i gösterdiğini örnekledi. Gezi direnişine de atıf yapan Güvenç sözlerini, “bizleri kurtaracak olan kendi ellerimizdir. Geceler kıyamete kadar sürmez, sürmeyecektir de. Her gecenin bir sabahı var.” diye bitirdi.

Halit Çelenk Hukuk Ödülleri töreni ve anma etkinliği verilen kokteylin ardından sona erdi. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net