05 Mayıs 2016 16:33

Boşandığı eşi ve babasını öldüren sanığa çifte müebbet hapis

Manisa'nın Akhisar'da boşandığı eşi Derya Ülker ve eski kayınpederi İsmail Ülker'i öldüren sanık ağırlaştırılmış mübbet ve müebbet cezası verildi.

Boşandığı eşi ve babasını öldüren sanığa çifte müebbet hapis

Paylaş

Manisa'nın Akhisar ilçesinde, boşandığı eşi Derya Ülker (38) ve eski kayınpederi İsmail Ülker'i (65) pompalı tüfekle öldürdüğü gerekçesiyle yargılanan H.Ö. (40), ikinci duruşmada, ağırlaştırılmış mübbet ve müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

H.Ö., geçen 12 Kasım'da, bir yıl önce boşandığı, biri 16, diğeri 11 yaşındaki iki kızının annesi Derya Ülker ile babası İsmail Ülker'i İnönü Mahallesi adliye binasına 100 metre mesafedeki 233 Sokak'ta pompalı tüfekle öldürdü. Olayın ardından kaçan H.Ö., polis tarafından evinde yakalandı. H.Ö.'nün kullandığı pompalı tüfek de olay yerindeki, otomobilinde ele geçirildi. H.Ö., polisteki işlemlerinin ardından sevk edildiği adliyede tutuklandı. H.Ö. hakkında, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 82'inci maddesi kapsamında, 'tasarlayarak öldürme' suçundan iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle dava açıldı. 

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davanın ikinci duruşması bugün yapıldı. Tutuklu sanık H.Ö.'nün Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldığı duruşmada, Derya Ülker'in annesi İsmihan Ülker, ağabeyi Mustafa Ülker, halası Fatma Uçanlar, 16 yaşındaki kızı İlayda Ölmezler, komşuları Serpil Sabancı ve Lütfi Solhan ile tarafların avukatları hazır bulundu. Duruşmada tanık olarak dinlenen Fatma Uçanlar, sanık H.Ö.'nün yeğeni Derya Ülker ve kızlarını sürekli olarak öldürmekle tehdit ettiğini söyledi. Tanık olan komşular Serpil Sabancı ile Lütfi Solhan da sanığın boşandığı eşini tehdit ettiğini belirtti.

Sanık H.Ö. ise duruşmada çok pişman olduğunu söyledi, kendisine geride kalan iki kız çocuğunun arkasında olabilecek şekilde bir ceza verilmesini talep etti.

Mahkeme başkanı, verilen aranın ardından kararı açıklayıp, sanık H.Ö.'yü boşandığı eşi Derya Ülker'i öldürmekten ağırlaştırılmış müebbet hapis, babası İsmail Ülker'i ise kasten öldürdüğü gerekçesiyle müebbet hapis cezasına çarptırdı.

Sanık H.Ö.'nün duruşma boyunca gözyaşlarını tutamayan kızı İlayda Ölmezler, adliye çıkışında sinir krizi geçirdi. Ölmezler'i yakınları güçlükle sakinleştirdi.

Öldürülen Derya Ülker'in yakınlarının avukatı Ali Arslan, çıkışta yaptığı açıklada, sanık H.Ö.'ye İsmail Ülker'i öldürmek suçundan verilen müebbet hapis cezasının ağırlaştırılmış müebbet hapse çevrilmesi için temyiz başvurusunda bulunacaklarını söyledi. İsmihan Ülker de öldürülen eşi İsmail Ülker için sanığa verilen cezayı beğenmediğini belirtip, "Bana kalsa idam edilmesi gerekirdi" dedi.

Sanık H.Ö.'nün avukatı Ahmet Akcan da karara itiraz edeceklerini belirtip, müvekkiline verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını kabul etmediklerini söyledi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri de duruşma çıkışında bir açıklama yapıp, sloganlar atarak, kadın cinayetlerinde indirim yapılmamasını istedi. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Adana’da DİSK eylemi: Kölelik yasası geri çekilsin

SONRAKİ HABER

"Danone patronu işçilerin iradesine saygı göstersin"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa