Dersim Katliamı'nda yitirilenler anıldı

Dersim Katliamı'nda yitirilenler anıldı

Dersim Katliamı'nda hayatını kaybedenler 79. yıl dönümünde Galatasaray Lisesi önünde toplananlar tarafından anıldı.

Dersim Katliamı'nda hayatını kaybedenler 79. yıl dönümünde Galatasaray Lisesi önünde toplananlar tarafından anıldı.

Dönemin tanıklıklarının aktarıldığı anma etkinliğinde, 4 Mayıs 1937'de gerçekleşen katliamda hayatını kaybedenler karanfiller, mumlar ve türküler eşliğinde anıldı.  Hayatını kaybedenler adına yapılan saygı duruşunun ardından kitle hep bir ağızdan Dersim Katliamı üzerine yazılan 'Daye' türküsünü seslendirdi.

'DERSİM HALKINDAN ÖZÜR DİLENSİN'

Kitle adına ortak açıklamayı okuyan  Serpil Kahraman, Dersim Katliamı'nın 'devlet soykırımı' olduğunu ifade etti. Dersimlilerin yaşanan katliamın ardından sürgün, göç ve asimilasyon travması yaşadıklarını dile getiren Kahraman, "4 Mayıs 1937-38 Dersim Soykırımı fiziki imha sürecinin ardından inkar, imha, asimilasyon politikalarına paralel olarak günümüze kadar siyasi parti ayırt etmeksizin en son AKP yemsiliyetiyle devam etmektedir. 1930'ların 'Genç Türkiye'sinden 2000'lerin 'Yeni Türkiye'sine soykırım ve katliam zihniyeti Kobanê, Afrin, Cizre ve Sur'daki katliamlar, Maraş ve Sivas'ta IŞİD kamplarının kurulması girişimiyle olduğu gibi devam etmektedir" dedi.

Kahraman, Dersim Katliamı Anma Platformu'nun takeplerini de şu şekilde sıraladı: "Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezar yerleri açıklansın.

Sürgünler, kayıplar ve evlatlık alınanların listesi açıklansın.

Dersim halkından özür dilensin.

Dersim ismi iade edilsin.

Munzur Barajlar Projesi iptal edilsin.

Dillerimize ve inançlarımıza saygı ve özgürlük istiyoruz." (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net
ETİKETLER Dersim Katliamı