7. Dersim Tertelesi Konferansı başladı

7. Dersim Tertelesi Konferansı başladı

Bugüne kadar faklı Avrupa kentlerinde düzenlenen Dersim Tertelesi Konferansının 7’incisi Dersim’de başladı.

Bugüne kadar faklı Avrupa kentlerinde düzenlenen Dersim Tertelesi Konferansının  7’incisi Dersim’de başladı. Konferansa çok sayıda akademisyen, sanatçı ve siyasetçi katıldı. Konferans açılış konuşmasını yapan  Dersim Belediyesi  Eş Başkanı  Nurhayat Altun, geçmişle yüzleşmenin önemine vurgu yaparak, “Bu topraklarda suyun hakkı vardır, ağacın, taşın, böceğin hakkı vardır. 72 millete aynı nazardan bakan, bir insanın canına kast etmenin bütün insanlığın canına kast etmek olduğunu inanılan bu topraklar maalesef  en büyük haksızlığa ve en büyük katliama maruz bırakıldı. Bu devirde  zulüm düştü bize ama boyun eğmek düşmedi. Çünkü halkız ve zalimden daha güçlü daha bilinçliyiz” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ da yaptığı konuşmada, katliamcı zihniyetin değişmediğini belirterek, “Aradan geçen 78 yılda Dersim katliamını sadece ağıt yakarak göz yaşı dökerek anamayız, anmamalıyız. Bu katliam karşısında halklarımızın geliştirdiği direnişi büyütmeliyiz. Aradan geçen 78 yılda aynı katliamcı zihniyeti Cizre’de, Silopi’de, Sur’da görüyoruz” dedi.

‘ORTAK ÖZGÜRLÜK MÜCADELESAİ YÜRÜTÜYORUZ’

Konferansın diğer konuşmacılarından DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek ise, ‘38 katliamının Kürdistan halkları için kapanmayan bir yara olduğunu söyleyerek, “Şimdi Kürt halkı Alevi,  Sünni, Êzidî bir bütün ortak özgürlük mücadelesi yürütüyor  ve bu mücadele muhakkak başarıya ulaşacaktır. Dünkü anlayış ile bugünkü anlayış aynı değişen hiç bir şey yok. Ama biz aynı biz değiliz. Çünkü biz geçmişe nazaran Alevi, Sünni bütün kesimler ile birleştik ve bu ülkenin makus tarihini değiştirmeye kararlıyız” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından konferansın 1. oturumu  ‘38 tarihi ile başladı. Konferansın ilk günkü oturumun İsmail Beşikçi, Munzur Çem, Doç. Dr. Bülent Bilmez söz aldı.

Konferansta konuşan araştırmacı yazar İsmail Beşikçi, “İttihat Terakkiciler herkesin Türk olmasını ve Osmanlı ekonomisini millileştirmeyi istiyordu. Ermenileri tehcir altında asimile etme, Kürtleri Türkleştirme, Alevileri ise Müslümanlaştırmaya dönük çalışmalar yaptılar” dedi. (Dersim/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 04 Mayıs 2016 18:51
www.evrensel.net