Eskişehir Film Festivali 18 yaşında

Eskişehir Film Festivali 18 yaşında

Anadolu Üniversitesi tarafından düzenlenen Uluslararası Eskişehir Film Festivali 18. kez sinemaseverler ile buluşacak.

Uluslararası Eskişehir Film Festivali, 6 Mayıs Cuma günü başlayacak. 18. Uluslararası Eskişehir Film Festivali bu yıl Onur ödülünü Yılmaz Güney ve Şerif Sezer’e verecek. ‘Sinemaya Emek’ ödülünün bu yılki sahipleri ise Selanik Film Festivali ve Toronto Film Festivali danışma kurulu üyesi Yiannis Zachopoulos ve Parla Şenol. “Sinema Kültürüne Katkı Ödülü” festival filmlerine gösterdiği ilgi ve verdiği destek nedeniyle Başka Sinema’nın olurken, festivalin bir başka ilki olan “Yılın Performansı Ödülü” de Esme Madra ve Özgür Emre Yıldırım’ın olacak.

10-16 Mayıs Engelliler Haftası olması nedeniyle 18. Uluslararası Eskişehir Film Festivaline bu yıl “Engelli Farkındalık” isimli yeni bir bölüm eklendi.

Bu yeni bölümde engelliler ile ilgili 2 belgesel filme yer verilirken, ilk film 90 dakikalık “800 km Engelli” isminde ve bedensel engelli iki kişinin motosiklet ile İstanbul’dan Bodrum’a yaptığı yolculuğu anlatıyor. Bir diğeri ise bir kısa film ise “Disleksili Senaryom” isminde bir belgesel. 14-17 Yaşlarında 14 Disleksili çocuğun, 5 hafta boyunca kısa film öyküsü ve senaryosu nasıl yazılır hakkında aldıkları eğitim ve bu 5 hafta sonunda kendi kısa film öykülerini yazma süreçlerini anlatıyor.

MERAKLISINA SİNEMA DERSLERİ

Anadolu Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen Uluslararası Eskişehir Film Festivali’nde “Sinema Dersleri” her yıl olduğu gibi bu yıl da önemli bir yer tutuyor. Sinema meraklıları Festival süresince Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi altında gerçekleşecek olan altı ayrı derse katılabilecekler. Bu dersler Cevdet Erek’in “Ses, Mekan- Sivas, Abluka ve Diğerleri”, Yiannis Zachopoulos’un “Nitelikli Sinema Nedir?”. Fehmi Gerçekler’in “Hollywood ve Amerikan Bağımsız Sineması”, Zeynep Koloğlu’nun “Farklı Temalarda Sofralar”, Prof. Dr. Cem Kaptanoğlu, Prof. Dr. Seçil Büker, Prof. Dr. S. Ruken Öztürk ve Yard. Doç. Dr. Sevcan Sönmez tarafından verilecek olan “Farklı Bakış Açılarıyla Bir Filmi Çözümlemek: Sarmaşık” ve son olarak Emre Erdem’in “”Bir Afişin Anatomisi”. Festival programında Türk Sineması 2015-2016, Dünya Sinemasının Genç Yıldızları, Dünya Festivallerinden, Canlandırma Filmleri, Gece Yarısı Sineması, Hayatımız Belgesel, Sinema Tarihinin Unutulmazları, Anısına ve Kısa Filmler başlıklarında kısa ve uzun metrajlı filmler sinemaseverler ile buluşacak.

FESTİVAL 9 GÜN SÜRECEK

Festival Yönetmeni Yrd. Doç. Dr. S. Serhat Serter, Eskişehir’de her yıl Mayıs ayında film festivalinin zamanının geldiğini bilen ve merakla bekleyen bir kitle olduğunu, festival kapsamında uluslararası festivallerde öne çıkan birçok filmin izlenebileceğini dile getirdi. Festivalde film gösterimlerinin yanı sıra sinema sanatı alanındaki bilgi-düşünce ve deneyimlerin aktarılabileceği, tartışılabileceği ortamların, atölye çalışmalarının da bulunduğunu belirterek, on sekizinci yılı aşmanın bir festival için çok önemli olduğunu vurgulayan Serter “9 gün sürecek olan Eskişehir Film Festivali’nin arkasında festival ekibinin aylarını alan uzun bir çalışma dönemi var. Festival ekibi kimi profesör kimi doçent kimi asistan olan Anadolu Üniversitesi öğretim üyelerinden oluşuyor. Üniversitenin farklı fakültelerinden de destek alıyor. Öğrenciler ise gösterim sırasında gönüllü olarak çalışmaya başlıyorlar. Ancak bu yıl afiş için Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü öğrencileri Yrd. Doç. Dr. Ebru Baranseli moderatörlüğünde festival öncesi yaratıcılıklarını sergilediler. Bu yıl ki afiş Güzel Sanatlar Fakültesi 4. Sınıf öğrencisi Dilan Aydan Aydın’a ait. Festival ekibi üniversitedeki pek çok sorumluluklarının yanında festival organizasyonunu yaparken zamanlarını ve yaratıcılıklarını ortaya koyuyor” dedi. Serter, sadece Eskişehir’deki değil, Türkiye’nin her yerindeki öğrencileri ve sinemaseverleri de Eskişehir’e festivale ve festival etkinliklerine davet ettiğini de ifade etti. (KÜLTÜR SERVİSİ)

www.evrensel.net