Dayanışma büyüyecek belediye işçileri kazanacak

Dayanışma büyüyecek belediye işçileri kazanacak

Avcılar Belediyesi’nde Belediye-İş Sendikası’na üye oldukları için işten atılan taşeron işçilerin direnişi sürüyor.

Avcılar Belediyesi’nde Belediye-İş Sendikası’na üye oldukları için işten atılan taşeron işçilerin direnişi sürüyor. Belediye-İş İstanbul 2 No’lu Şube’ye bağlı işyerlerinin temsilcileri, direnişteki işçileri yalnız bırakmadı. Temsilciler kurulu toplantısını direniş yerinde yapan işyeri temsilcileri, dayanışmayı büyütme kararı aldı. 

Avcılarda Belediyesi ana giriş kapısında direnişlerini sürdüren belediye işçileri dün güne hareketli başladı. Sabah saatlerinde ses sistemi kurarak müzik yayını yapan ve halay çeken işçilere çevredekiler de destek verdi. Belediye işçilerinin halayı  zaman geçtikçe daha da büyüdü. Halaylara ara verildiği zamanlarda da belediye işçileri sloganlarla taleplerini dile getirdi. direnişteki işçiler, Belediye-İş 2 No’lu Şube’ye bağlı işyerlerinin temsilcileri tarafından yalnız bırakılmadı. Şubenin rutin olarak gerçekleştirdiği temsilciler kurulu toplantısı, direnişin sürdürdüğü belediye önündeki alanda yapıldı.

İki gündemin ele alındığı toplantıda ilk önce 1 Mayıs kutlamaları değerlendirildi. 1 Mayıs’a katılımın yeterli kitlesellikte olmadığını dile getiren temsilciler, alan tartışmalarının 1 Mayıs çalışmalarını sabote ettiğini söyledi. Yaratılan kaos ortamının da 1 Mayıs mitingini olumsuz etkilediği kaydedilen toplantıda, “Baskıların arttığı, hakların gasp edildiği, her gün bombaların patladığı bir dönemde daha güçlü bir 1 Mayıs örgütlenmeliydi” dendi

EYLEM KARARLARI ALINMALI

Temsilciler 1 Mayıs değerlendirmelerinin ardından Avcılar Belediyesi’nde süren direnişi ele aldı. Taşeron uygulamasına tümden karşı çıkılması gerektiğine dikkat çeken temsilciler, Avcılar’da taşeron sisteminin yarattığı ağır çalışma koşullarına karşı Anayasal haklarını kullanarak sendikalı olan işçilerin işten atılmasının kabul edilemez olduğunu kaydetti.  Avcılar Belediyesi’nin “Önce insan” sloganını kullanmasına karşın ilk icraat olarak işçileri işten attığını dile getiren temsilciler, bu durumu kınayarak belediye başkanını bu hatadan bir an önce dönmeye ve atılan işçileri geri almaya çağırdılar. 

Sendika hakların gaspına karşı dayanışmanın önemine değinen temsilciler, her koşulda 

Avcılar’da direnen işçileri destekleyeceklerini ve dayanışmayı büyüteceklerini belirtiler. İşçilerin içinde bulunduğu durumun Avcılar halkına anlatılması gerektiğini di dile getiren temsilciler, her güne yayılan ve giderek kitleselleşen eylemlerin planlanması gerektiğini vurguladı. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net