04 Mayıs 2016 14:33

Doğu Guta'da cihatçı gruplar arasında çatışmalar sürüyor

Şam’ın Doğu Guta bölgesinde cihatçı gruplar arasında şiddetli çatışmaların yaşandığı bildirildi.

Doğu Guta'da cihatçı gruplar arasında çatışmalar sürüyor

Paylaş

YDH'nin Kuds’ul Arabi gazetesinden derlediği habere göre Nusra Cephesi’ne bağlı silahlı gruplarla İslam Ordusu arasında topyekun bir savaşa dönüşen çatışmaların önlenmesi için Suudilerin arabuluculuğu da işe yaramadı.

Habere göre çatışmalar başlamadan önce Nusra Cephesi’ne bağlı Feylak er-Rahman ve Ceyş el-Fustat, İslam Ordusunu Doğu Guta’daki liderlerine suikast düzenlemekle suçladı.

Ebu Ahmed adlı liderlerinin katilerini yakalayan bu gruplar, yapılan itiraflardan cinayetin İslam Ordusu tarafından işlendiğini ortaya çıkardılar ve İslam Ordusu’nun bundan başka Ceyş el-Fustat adlı grubun komutanlarını da öldürdüğünü belirtip sorumluların mahkemeye teslim edilmesini istediler.

İslam Ordusu’nun cinayetten sorumlu tutularak suçlanan kişileri teslim etmeyi kabul etmemesi ise çatışmaların başlamasına sebep oldu.

Gazetenin haberine göre Ebu Ahmed, İslam Ordusu ile hem yöntem hem de inanç bakımından ciddi farklılıklara sahipti. Ancak çatışmaların şiddetlenmesine neden olan şey yalnızca onun öldürülmesinden ibaret değildi.

Geçtiğimiz ayın sonlarında Feylak er-Rahman’ın önde gelen liderlerinden Ebu Süleyman Tayfur da öldürülmüş ve bu cinayetlerin doğrudan İslam Ordusu liderlerinin emriyle işlendiği ortaya çıkmıştı.

Duma’daki cihatçı grupların liderlerinden Ammar el-Gutani’nin anlattığına göre Feylak er-Rahman ve Ceyş el-Fustat, İslam Ordusu’nun Doğu Guta’daki etkinliğini kontrol altına almaya karar vermiş ve İslam Ordusu Duma haricinde Doğu Guta’daki karargahlarının büyük bir bölümünü tahliye etmişti.

Kudsu’l Arabi’nin el-Gutani’den naklen bildirdiğine göre kendisini Duma’da çatışmalar arasında kuşatılmış gören İslam Ordusu, son günlerde Feylak er-Rahman’a ve Ecnad eş-Şam’a yakın gördüğü herkesi tutuklamaya başladı.

SUUDİLERİN GİRİŞİMİ BAŞARISIZ OLDU 

Habere göre çatışmaların şiddetlenmesi üzerine Suudi Arabistan tarafları uzlaştırmak için girişimler başlattı. Ancak Cenevre’deki Riyad heyetinin genel koordinatörü Riyad Hicab ile Usame Rifai’nin çatışmaları sona erdirmek için yaptığı girişimler de sonuç vermedi.

İslam Ordusu ile Feylak er-Rahman’ın ağır silahlar kullandığı çatışmalarda her iki taraftan da çok sayıda cihatçının öldüğü belirtilirken, Ceyş el-Fustat ve Fecr el-Umme adlı grupların da İslam Ordusu’na karşı savaşa girmesi sebebiyle çatışmaların daha da şiddetlendiği bildirildi.

İslam Ordusu ile Doğu Guta’daki diğer cihatçı gruplar arasında geçtiğimiz mart ayının başlarında yine çatışmalar yaşanmış ve çatışmaların Doğu Guta’yı Şam’a bağlayan ticari tünellerin kontrolü sebebiyle başladığı bildirilmişti. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Batman’daki ‘Öz yönetim davası' salon kriziyle başladı

SONRAKİ HABER

Ersur Tekstil işçileri işsiz kalma kaygısı yaşıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa