Kanada’da fok avı gerçekleri

Kanada’da fok avı gerçekleri

Kanada’nın ünlü fok “avı”, dünya üzerindeki en büyük deniz memelisi katliamıdır. Kanada hükümeti bahar boyunca 325 bin fok öldürmeyi planlıyor. Yerli avcılara verilecek 10 bin beyaz fok öldürme kotası da cabası!2003-2005 arasındaki dönemde Kanada Balıkçılık ve Okyanus Bakanlığı (DFO) 975

2003-2005 arasındaki dönemde Kanada Balıkçılık ve Okyanus Bakanlığı (DFO) 975 bin beyaz fok ve 30 bin yetişkin başlıklı fokun öldürülmesine izin verdi. 2004’te 365 bin 971 fok katledildi ve 2003 av sezonu boyunca 283 bin 497 beyaz fok öldürüldü. 2002’de avcılar öldürme kotası 275 bin olmasına rağmen 312 binin üzerinde fok öldürdüler. Avcıların bu kota aşımına herhangi bir cezai işlem uygulanmadı. Bunun yerine, Kanada hükümeti ihlalleri, kotayı 75 bin yükselterek ödüllendirdi!
Hükümetin belirlediği bu kotaların bilimsel bir temele oturtulması imkansız. Kanadalı Yazar ve Aktivist Farley Mowat, kayıt altında öldürülen her foka karşılık bir fokun kayıtlara geçmeden öldürüldüğüne dikkat çekiyor. Kanada hükümetine göre, fok avının fok soyu üzerinde bir etkisi yok. Ancak gerçekler hükümetin bu dayanaksız iddiasını boşa çıkarıyor. İlk Avrupalı kaşifler Kanada’nın doğu kıyılarına indiğinde; 30 milyon beyaz, gri ve başlıklı fok sayıldı. Geçmişteki düzensiz avlanma politikaları yüzünden Kanada’da 1970’lerin başlarına gelindiğinde 1.8 milyon başlıklı fok kaldı. Şimdi hükümet 5.2 milyon “sağlıklı” fok popülasyonuna ev sahipliği yaptığını iddia etmekle beraber 1999’dan beri kapsamlı bir sayım yapılmadığını da belirtiyor. Uzmanlar asıl fok sayısının belirtilenin çok daha altında olduğunu düşünüyor ve hatta kapsamlı “avlanma” planlarının durumu 1970’lerden daha kötüye götüreceği düşünülüyor.
Bilim adamları ve doğa severler Kanada hükümetinin popülasyon iddialarına karşı çıkıyor ve fok avının bu türün tükenmesi tehdidini doğurduğuna inanıyorlar. Sadece son dört yılda, bir milyondan fazla beyaz fok öldürüldü. Dünya yeni bir popülasyon sayımı beklerken, foklar sebepsizce katlediliyor.

FOK AVININ DEVAMI İÇİN HER ŞEY FEDA EDİLİYOR

Açıkça görülüyor ki Kanada hükümeti fok avının devamı için her şeyi feda etmeye hazır; çünkü fok avı işsiz balıkçılar için bir iş yaratma projesi oluşturuyor. Onlarca yıl süren yanlış işletmeler yüzünden çöken doğu kıyısı balıkçılığını ayakta tutmak için Kanada foklara karşı bir savaş ilan etmiş bulunmakta. Hükümetin beklentisi bu fok katliamının doğu kıyısındaki balıkçılığı ayakta tutacağı yönünde. Öte yandan, yakın dönemdeki araştırmalar gösteriyor ki fokları öldürmek okyanus dibindeki bakteriyel birikmeye yol açıyor. Bu bakteriyel birikmenin sonucunda okyanusta hipoksi durumu oluşuyor ve okyanusun içindeki çözünmüş oksijen kayboluyor. Çözünmüş oksijen kaybolduğunda okyanus balık ve diğer deniz canlıları için yaşanabilirliğini kaybediyor. Tüm bu araştırmalar bakanlıklar tarafından görmezden gelinerek katliama devam ediliyor.

KANADA KATLİAMDAN FAYDALANIYOR

Kanada hükümeti bu fok katliamından her çeşit ürünle faydalanmaya çalışıyor. Kanada’nın ihraç ettiği fok ürünlerinden bazıları şöyle: fok derisi, fok yağı ve fok eti. Ne yazık ki, yeniden doğmuş bir moda akımı yüzünden fok kürklerinin değeri başta Avrupa olmak üzere birçok kıtada tavan yapmış durumda. Harpseals.org sitesi Prada, Dolce & Gabbana gibi ünlü markaların fok derisi giyim ürünleri sattığını belirtiyor. Kanada 2004’te 11 ülkeye fok derisi sattı. En çok alımı yapan ülkeler arasında Norveç, Almanya, Grönland ve Çin var. Diğer satın alan ülkeler ise Finlandiya, Danimarka, Fransa, Yunanistan, Güney Kore ve Rusya.

ETİNİ DE PAZARLAMAYA ÇALIŞIYORLAR

Öte yandan, fok eti satışları Kanada için pek iyi gitmiyor. Fok eti insan için yemeye ve sindirmeye uygun olmayan gıdalar kategorisinde kabul ediliyor ancak fok yüzgeçleri için az da olsa talep var. Bu talebin kaynağını hayvanlar için yiyecek üreten şirketler oluşturuyor. 2004 yılında sadece Tayvan ve Güney Kore fok eti satın aldı.
Açıkça görülüyor ki Kanada fok eti satışlarının performansından memnun değil. Sitelerinde yapılan açıklamaya göre fok eti için bir piyasa arayışı içerisinde olan hükümet; vatandaşların vergilerini bu amaçla kullanıyor:
“Newfoundland dışında bir fok eti pazarı bulmak fok piyasasındaki en önemli engel olmaya devam ediyor. 2002’de toplanan fok eti miktarı oldukça düşüktü, bunun sebeplerinden biri avlanılan hayvanların yaşça daha küçük olması ve kullanılabilecek et miktarının yetişkin hayvanlara göre daha az olması denebilir.”

KANADA FOK YAĞI SATIŞINDAN MEMNUN

Öte yandan Kanada, bazı bölgelerdeki fok yağı satışından memnun. Fok yağı satışlarının yüksek olmasının sebebi hükümetin yanlış bilgilendirme yoluyla fok yağının Omega-3 yönünden zengin olduğu reklamını yapması. Sitelerindeki yazılana göre:
“Fok yağı pazarı olumlu gözüküyor. Araştırma ve Geliştirme sayesinde fok yağının daha kapsamlı kullanımına yol açacak alternatif alanların bulunacağına inanıyoruz.”
Ar-Ge hizmetinin bu amaçla kullanılması demek daha fazla Kanada vatandaşının vergilerinin fokların öldürülmesinde rol oynaması demek.
Doğayı korumayı amaç edinmiş grupların fok yağı hakkındaki düşünceleri farklı. Araştırmalar gösteriyor ki fok yağında PCB bulunuyor. PCB’ler yağda depolanan, karaciğer rahatsızlıkları ve cilt hastalıklarına neden olan maddelerdir. Uzmanlar Omega-3’ün bitkilerden alınmasının gerekliliğini belirtirken Kanada hükümeti fok yağının yararlı olduğu konusunda ısrarcı. Ne yazık ki, 2006’da Costco Şirketi fok yağı kapsülleri satmaya karar verdi. Doğa sever grupların Costco şirketini fok yağı ve fokların öldürülme yöntemleri konusunda bilgilendirmesi üzerine şirket yöneticileri kapsülleri satıştan çekme sözü verdi. Bu olaydan kısa bir süre sonra Costco şirket yöneticileri değişti ve kapsüllerin satımına devam edildi.

KATLİAM SÜRDÜKÇE MÜCADELEYE DEVAM

Doğasever grupların hedefi değişmedi. Amaç, Kanada’daki fok “avlarını” ve balıkçılıktaki aşırılığa son vermek. Doğaseverler, yapılan bu katliam sona ermedikçe duracak gibi gözükmüyor.


BEYAZ FOKLARA SAVAŞ AÇILDI

1984’te Avrupa Parlamentosunun bebek fok derisi ithalini yasaklamasından sonra Kanada’da fok avı sınırlanmış bir ava dönüştürüldü. Bir süre yavaşlayan fok avları, Kanada hükümetinin doğu kıyısındaki balıkçılığı canlandırma projesiyle yeniden hız kazandı.
Bakanlığın iddiası beyaz fokların marinaların en büyük avcısı olduğu yönünde. Bakanlığa göre marina popülasyonunun yükselmesi için beyaz fokların ölmesi gerekiyor. Ancak bu iddianın herhangi bir bilimsel dayanağı yok. Beyaz foklar konusunda uzmanlaşmış bir bilim adamı olan Dr. David Lavigne, beyaz fokların içinde bulunduğu besin zincirini gösteren bir araştırma yayınladı. Araştırmanın içinde beyaz fokların haricinde 80’e yakın tür bitki ve hayvan bulunmakta. Dr. Lavigne’e göre beyaz foklar marinaları beslenmelerinin sadece yüzde 3’lük bir kısmında kullanıyor. Öte yandan, beyaz fokların tükettiği geri kalan yüzde 97’lik kısımdaki balıklar marina balığının gerçek avcıları. Beyaz fokları besin zincirinden çıkarınca marinaların sayısı giderek düşüyor. Hatırlamalıyız ki marina balığının avlanmasının çöküşünden sorumlu tutulabilecek oluşum Balıkçılık ve Okyanus Bakanlığıdır. Neden aynı bakanlığın fok sorununu çözebileceğine inanalım? Avrupalı kaşifler doğu kıyılarına ilk ayak bastığında 30 milyon fok vardı ve marina balığı sayısı hayli fazlaydı. Şimdi ise; azalan fok sayısıyla beraber marina balığı sayısı dibe vurmak üzere.


www.seashepherd.org sitesinden çeviren: Oğulcan Yıldırancan

www.evrensel.net