HDP, dokunulmazlık görüşmelerini terk etti

HDP, dokunulmazlık görüşmelerini terk etti

Dokunulmazlıkların ele alındığı Anayasa Komisyonu'na HDP'li vekillere dönük saldırılar damga vurdu. HDP, komisyonu terk etti.

Anayasa Komisyonu, AKP'li 316 milletvekilinin imzasını taşıyan ve fezlekesi bulunan milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılmasını içeren anayasa değişikliği teklifini ele almak ikinci kez toplanırken güne HDP'li vekillere yönelik saldırılar damga vurdu. HDP, gece saatlerinde komisyondan çekildiğini açıkladı.

Saldırıların ardından 18.30 itibariyle devam eden komisyon görüşmelerinde milletvekillerinin konuşma süresi 5 dakikayla sınırlandırıldı.

HDP'de Mehmet Ali Aslan, Erdal Ataş, Hüda Kaya, Sırrı Süreyya Önder, Osman Baydemir gibi isimler söz aldı.

Son olarak konuşan HDP Mardin Milletvekili Sancar, “Biz sözümüzü söyledik, bundan sonra bu sahne bir tiyatroya dönüşmüştür. Bunun bir parçası olmayacağız. Sizler tarihin bilincinde mahkum olacaksınız” diyerek, komisyondan çekilme kararı aldıklarını açıkladı.

Sancar, şöyle konuştu: “Tarih halklar, değerlendirecek. Biz ne anlatmak istedik, neden buradayız. Bizim herhangi bir korkumuz yok. Bizim kaybedecek bir şeyimiz yok. Bizim kaybedeceğimiz tek şey bu toplumun barış ve demokrasi umududur. Hiç bir şey kaybetmeyeceğiz. Bizim buradan çıkacak bir kararla cezaevlerine atılmamız, bizim için şeref madalyasıdır. Bu kadar büyük haksızlığa barış ve demokrasi için direndik. Ama siz fiziksel olarak ortamı en rezil hale getirdiniz. Saldırıların hepsi kayıttadır. Kim ne yaptı hepsi görülecektir. Bizim burada sözümüzün etkili bir şekilde çıkmasını engellendiniz. Aceleniz ne diye sorduk ama yanıt vermediniz. Biz biliyoruz, talimat geldi acele geçiriyorsunuz. Biz sözümüzü söyledik, bundan sonra bu sahne bir tiyatroya dönüşmüştür. Bunun bir parçası olmayacağız. Sizler tarihin bilincinde mahkum olacaksınız."

HDP, konuşmaların ardından komisyonu terk etti. (HABER MERKEZİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 03 Mayıs 2016 08:44
www.evrensel.net