02 Mayıs 2016 19:23

Efkan Ala, Bursa'daki saldırının failini açıkladı

İçişleri Bakanı Efkan Ala 'Bursa'daki canlı bomba saldırısını gerçekleştiren kişinin Iğdır nüfusuna kayıtlı, 1992 doğumlu Eser Çali olduğunu açıkladı.

Efkan Ala, Bursa'daki saldırının failini açıkladı

Paylaş

İçişleri Bakanı Efkan Ala, TBMM'de basın mensuplarına açıklama yaptı. Bursa'daki canlı bomba saldırısını gerçekleştiren kişinin, 1992 doğumlu Iğdır'ın Aralık İlçesi nüfusuna kayıtlı Eser Çali olduğunu açıklayan Bakan Ala, şu bilgileri verdi: "Canlı bomba Eser Çali, PKK üyesi. İki ayrı sahte kimlik kullandığı belirlendi. Şu an 6 kişi tutuklu konuyla ilgili. Daha önce 6 ilden çeşitli yerlerden gözaltılar olmuştu. Bu çalışmalarda önemli bir aşamaya geldi ama yine gözaltı ve tutuklamalar olabilir. Gaziantep'teki olayla ilgili soruşturmalar devam ediyor. Orada da gözaltılar var. 50'ye yakın, 40 küsür gözaltı var. Gözaltı sayısı artabilir. Saldırıyı gerçekleştiren kişi, DAEŞ bağlantılı terör örgütüne üye."

'180 BİN KİŞİ 1 MAYIS'I KUTLADI'

Efkan Ala, 180 bin kişinin 1 Mayıs'ı kutladığını belirterek şöyle konuştu: "Buradan bütün sendikalara, STK'lara teşekkür ediyorum. Türkiye'nin beklediği şekilde oldu. Bazı bölge sokaklarda ufak tefek can sıkıcı korsan gösteriler yapıldı. Bunlara ilişkin gözaltılar oldu. Genel itibariyle Türkiye'de 140 etkinlik yapıldı. 200 bine yakın güvenlik gücü görevlendirildi. 64 ilde ve ilçelerde kutlamalar yapıldı."

Efkan Ala, Bursa'daki canlı bombamın arama kaydının olup olmadığına ilişkin bir soruya ise şu yanıtı verdi: "İki tane farklı kimlik kullanmıştır. Daha sonra ortaya çıktıkça aydınlandıkça paylaşılıyor. Bazı bilgileri erkenden vermek daha sonra elde edilecek bilgilerin zorlanmasını imkansızlaştırıyor. Bizdeki şu anda somut kesin bilgiler." (DHA)

ÖNCEKİ HABER

İstanbul 1 Mayısında gözaltına alınanlardan 43'ü serbest

SONRAKİ HABER

Kılıçdaroğlu, CHP Parti Meclisi toplantısı öncesinde konuştu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa