02 Mayıs 2016 17:36

Şam ve çevresinde ateşkes 48 saat uzatıldı

Suriye ordusu Şam ve çevresinde çatışmaların askıya alındığı 'sukunet rejiminin' 48 saat daha uzatıldığını açıkladı.

Şam ve çevresinde ateşkes 48 saat uzatıldı

Paylaş

Suriye'nin belli bölgelerinde silahlar bir süre daha susacak. Suriye ordusu Şam ve çevresinde çatışmaların askıya alındığı “sukunet rejiminin” 48 saat daha uzatıldığını açıkladı. Suriye ordusu pazar günü de başkentte çatışmasızlığı 24 saat uzatmıştı.

Suriye hükümeti cuma günü başkent Şam ve Doğu Guta bölgesinde “sukunet rejimi” ilan etmişti. Ordunun son açıklamasında ülkenin kuzeyindeki Lazkiye bölgesine ilişkin 72 saatlik çatışmasızlık kararından söz edilmedi.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, "Suriye’deki hassas ateşkesi güçlendirmek amacıyla temaslarda bulunmak üzere" İsviçre’nin Cenevre kentine gitti.

BBC’nin haberine göre Cenevre’de Ürdün Dışişleri Bakanı Nasser Judeh ile görüşen Kerry, “Önümüzdeki saatler çok kritik. Rusya ile işbirliği yapmak istiyoruz” dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ise ABD ve Rusya’dan, ilan edilmesine büyük katkı sağladıkları ateşkesin sürmesi için devreye girmelerini istemişti.

BM Özel Temsilcisi, önceliğin Suriye’nin Halep kentindeki çatışmaların son bulması olduğunu söyledi. Hükümet ve cihatçılar arasında bölünen kentteki çatışmalarda son 10 günde 250’den fazla sivil öldü. Kentte birçok bölgeye uzun süredir ve su ve elektrik verilemiyor. Kürt mahallesi Şeyh Maksud da sık sık cihatçı saldırılarının hedefi oluyor.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry Cenevre’deki temasları öncesi dün akşam Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile de bir telefon görüşmesi yaptı. Görüşmede, Suriye’de son günlerde yaşanan gelişmeler ve özellikle Halep’te sivillere yönelik saldırılar ele alındı.

Şam Hükümeti ve “muhalifler” arasında Cenevre’de yeni barış görüşmelerinin 10 Mayıs günü başlaması planlanıyor. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

IŞİD, Bağdat'ta Şiileri hedef aldı: En az 14 ölü

SONRAKİ HABER

Organize İşler: Sazan Sarmalı, vizyondan kalkmadan Netflix'e geldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa