02 Mayıs 2016 17:28

AB, vize muafiyeti raporunu 4 Mayıs'ta açıklayacak

AB Komisyonu Türkiye'nin vize muafiyeti değerlendirme raporunu 4 Mayıs’ta açıklayacak. Avrupa basının Türkiye’nin engelleri zor aşacağını yazdı.

AB, vize muafiyeti raporunu 4 Mayıs'ta açıklayacak

Paylaş

İngilizFinancial Times gazetesi, Türkiye’nin Avrupa Birliği ile yürüttüğü vize muafiyeti görüşmelerinde zorlu engellerle karşı karşıya olduğunu yazdı.

Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki mülteci zirvesinden sonra anlaşmaya varılan vize muafiyeti için gözler Meclise çevrildi. Mecliste vize muafiyeti için gerekli 72 kriterin karşılanması için çıkarılması yapılması gereken yasal düzenlemeler i hazırlaması gerekiyor. AB Komisyonu yetkililerinin Türkiye’nin şu aşamada 60 kriteri karşıladığı görüşünde olduğu bildirildi. AB Komisyonu değerlendirme raporunu 4 Mayıs’ta (yarın) açıklayacak.

4 Mayıs yaklaşırken Avrupa basınında da Türkiye’nin Avrupa Birliği ile yürüttüğü vize muafiyeti görüşmelerinde zorlu engellerle karşı karşıya olduğunu yazdı.

İngiliz Financial Times gazetesi, Türkiye’nin Avrupa Birliği ile yürüttüğü vize muafiyeti görüşmelerinde zorlu engellerle karşı karşıya olduğunu yazdı.

Gazetenin Brüksel ve Ankara’daki Muhabirleri Alex Barker ile Mehul Srivastava’nın imzasını taşıyan haberde, Ankara’dan önümüzdeki haftalarda, zorlu bazı siyasi reformları yerine getirmesinin isteneceği belirtiliyor.

Financial Times’a göre, AB’nin Türkiye vatandaşlarına Schengen bölgesinde vize muafiyeti getirilmesi için talep edeceği koşullar arasında “Terörle Mücadele Kanunu’nun ve parti finansmanına yönelik düzenlemelerin gözden geçirilmesi” de var.

Gazetedeki haberde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ise son dönemde “Terörle mücadele yasalarının genişletilmesinden” yana olduğunu ve Ankara’nın parti finansmanında şeffaflığa yönelik reformlara 10 yıldır direndiği belirtiliyor.

Haberden bazı satırlar şöyle: “Avrupa Komisyonu çarşamba günü resmen Türklere Schengen bölgesinde kısa süreli seyahatler için vize muafiyeti getirilmesini tavsiye edecek. Ancak öneri hakkında bilgi sahibi kişilere göre, Türkiye’nin bunun için yerine getirmesi gereken 72 kriterden 10’a yakınının henüz yerine getirilmediği belirtilecek... Komisyon, haziran ayı ortasında henüz tamamlanmayan kriterlerle ilgili raporunu yapacak. Ankara’ya, Avrupa Parlamentosunun ve AB üyesi tüm ülkelerin haziran ayı sonundaki nihai onayına dek, tüm düzenlemeleri gerçekleştirmesi için baskı uygulayacak... Henüz yerine getirilmeyen en zorlu kriterler; Türkiye’nin veri koruma kurallarını bazı güvenlik birimlerini de kapsayacak şekilde güçlendirmesi, azınlık haklarının daha iyi korunması için ‘terörle mücadele’ alanında yasal düzenlemeleri gözden geçirmesi ve Türkiye’de siyasi partilerin finansmanı konusunda şeffaflığın artmasını sağlayacak yolsuzlukla mücadeleye yönelik yeni önlemler alması... Financial Times’a konuşan ve Türkiye’yle görüşmelere de katılan Avrupalı bir diplomat son gelişmelerle ilgili olarak, “Tüm bunlar bir kabus” yorumunu yapmış.(HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Silopi'de 40 kişi öldürüldü 2500 ev yıkıldı

SONRAKİ HABER

İngiltere'de yasalardaki aile içi şiddet tanımı genişletiliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa