Van 1 Mayısında barış talebi öne çıktı

Van 1 Mayısında barış talebi öne çıktı

Van’da 1 Mayıs sendika, meslek örgütleri ve EMEP, HDP, DBP tarafından kutlandı. Mitinge Kamu Taşeron Emekçileri Derneği de katıldı.

Van’da 1 Mayıs KESK, DİSK, TMMOB, TTB ve Emek Partisi (EMEP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) tarafından Musa Anter Kültür Kavşağı’nda kutlandı. Taşeron işçilerin yoğun olarak katıldığı 1 Mayıs Mitingine kalıcı iş ve insanca yaşam talepleriyle Kamu Taşeron Emekçileri Derneği (KAEM-DER) de katıldı.

EŞİT VE ÖZGÜR BİR ÜLKE KURULUNCAYA KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ

Mitingde ilk olarak tertip komitesi adına konuşan DİSK Genel İş Şube Sekreteri Ömer Tekin, tüm dünya işçilerinin 1 Mayıs Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Gününü kutladı. Ülkedeki kaos ortamına dikkat çeken Tekin, savaşa ve sömürüye karşı tüm işçilerin bugün alanlarda olduğuna dikkat çekti. KESK MYK üyesi İlhan Yiğit ise AKP’nin savaş politikaları için barış için alanlara çıktıklarını söyledi. AKP’nin açtığı savaşın tüm halka ve emekçilere yönelik olduğuna dikkat çeken Yiğit, “eşit ve özgür bir ülke kuruluncaya kadar mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

“BU HALK AKP’YE BOYUN EĞMEYECEK”

Daha sonra konuşan Emek Partisi GYK üyesi Umut Yeğin ise 7 Haziran sonrasında AKP’nin ülkeyi kaosa ve savaşa sürüklediğini söyledi. Cizre ve Sur’da evlerinde ve sığındıkları bodrumlarda insanların çocuk, yaşlı demeden katledildiğini belirten Yeğin, “AKP bunlarla da yetinmeyerek Gever’de, Nusaybin’de yıkıma ve katliamlara devam etti. Halkın iradesi ile seçilmiş belediye başkanlarını tutukladı. Son olarak da mecliste savaş politikalarını daha rahat yürütebilmek için milyonlarca halkın oylarıyla seçilmiş HDP’li milletvekillerinin dokunulmazlıklarını kaldırmak istiyor” dedi. Kürt halkının yıllardır katliamlara direndiğini söyleyen Yeğin, “Ama unuttukları bir şey var. Bu halk Dersim’de, Zilan’da daha bir çok yerde nasıl ki katliamlara boyun eğmeden barış ve özgürlük mücadelesine devam ettiyse, bugün de AKP’ye de boyun eğmeyecek” dedi.

{{278894}

'TAŞERON VE İŞKUR İŞÇİLERİNE VERİLEN SÖZLER TUTULMADI'

AKP’nin Kürt işçilere yönelik sömürüsünün savaş koşulları nedeniyle artarak devam ettiğini söyleyen Yeğin, “Sermaye iktidarı AKP, ‘taşerona kadro vereceğiz’ dedi ama işçileri aldattı. Bakın Van’da binlerce taşeron işçi var kadro alıp, insanca yaşayabilen, güvenceli iş sahibi olabilen oldu mu? Bir çok taşeron işçi sigortasız çalıştırılıyor” şeklinde konuştu. Van depremi sonrasında işe alınan İŞKUR işçilerine verilen sözlerin de tutulmadığını belirten Yeğin, “Deprem sonrasında en zor işleri yaptırmak için işe alıp, ‘size kalıcı iş sağlayacağız’ dediler. Ama İŞKUR işçilerine de kalıcı iş verilmedi ve mücadele etmeye devam ediyorlar” dedi. Yeğin, ülkenin bu tablosu karşısında işçilerin iş, ekmek ve insanca yaşam mücadelesi ile barış ve özgürlük mücadelesinin birleşerek yükseltilmesi gerektiğini söyledi.

'AKP’YE KARŞI DİK DURACAĞIZ'

HDP Van Milletvekili Lezgin Botan ise AKP iktidarının hendek bahanesiyle birçok Kürt kentini yıkıma maruz bıraktığını söyledi. AKP’nin dokunulmazlıkları kaldırmak istemesine değinen Botan, “Hiçbir zaman dokunulmazlık maskesi altına sığınmadık ve AKP’nin bu antidemokratik uygulaması karşısında tıpkı Deniz Gezmişler gibi dik duracağız” dedi. AKP’nin emekçilerden korktuğuna ama emekçilerin mücadele etmekten vazgeçmediğine vurgu yapan Botan, “binlerce katliama maruz kaldık. En son Ankara’da emeği, barışı savunmak için yola çıkan emekçilere yönelik, DAİŞ’in eliyle katliam yapıldı” dedi.

Emekçilere yönelik saldırı politikalarına dikkat çeken, “çıkarılan torba yasalar ile emekçilerin geleceği çalınmak isteniyor. AKP’nin başa geldiğinden beri 16 bin emekçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. Hiçbir ülkede böyle bir rakam yoktur” şeklinde konuştu. (Van/EVRENSEL)

www.evrensel.net
ETİKETLER Van1 Mayıs