Dersim’de güvencesiz çalışmaya ve savaşa karşı 1 Mayıs

Dersim’de güvencesiz çalışmaya ve savaşa karşı 1 Mayıs

Dersim’de 1 Mayıs sendikaların, siyasi partilerin ve kitle örgütlerinin çağrısıyla Seyit Rıza meydanında yapılan mitingle kutlandı.

Serpil BERK
Dersim

Dersim’de 1 Mayıs sendikaların, siyasi partilerin ve kitle örgütlerinin çağrısıyla Seyit Rıza meydanında yapılan mitingle kutlandı.

Mitingde tertip komitesi adına konuşan Eğitim Sen Dersim Şube Başkanı Süleyman Güler, 2016 1 Mayısına çalışma ve yaşam koşullarının her geçen gün kötüleştiği şartlarda girildiğini söyledi.

Hakların, özgürlüklerin sınırlandığını, ekmeklerinin küçüldüğünü söyleyen Güler, kıdem tazminatı hakkını gasbetme girişimlerine ve kiralık işçi uygulamasına dikkat çekti.

Kürt sorununu şiddetle çözme politikalarından vazgeçilmesi gerketiğini söyleyen Güler, yaşam ve iş güvenceleri için mücadele etmeye devam edeceklerini belirtti.

DİSK Genel-İş GYK Üyesi Mehmet Salih Doğrul ise savaş politikalarıyla Cizre ve Sur gibi ilçelerin yerle bir edildiğini hatırlattı ve savaş politikalarına son verilmesi çağrısı yaptı.

Mitingde konuşan HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü, saldırılara karşı Silopi’nin ve Artvin’in birleşmesi gerektiğini söyledi.
Miting katılımcıları arasında yer alan direnişteki DİSK Enerji-Sen üyesi Aksa işçileri de güvenceli çalışma hakkı ve taşeronun yasaklanması taleplerini öne çıkardı.

Emek Partisi yayımladığı mesajda mesajda “İçeride savaş, dışarıda savaş politikası ülkemizi Ortadoğu bataklığının içine her gün daha fazla çekerken, Kürt sorununda yeniden silahla ezme yöntemi uygulanıyor. Halkımızın başta dil, kimlik ve siyasi statü olmak üzere taleplerini tanımak yerine, inkâr ve imha siyaseti devreye sokulmuştur. İl merkezleri ve ilçelerde aylarca süren sokağa çıkma yasaklarıyla halk görülmemiş bir şiddetle baskı altına alınmak istenmiştir. Ancak bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da halkımızın özgürlük mücadelesi sürecek ve eşit özgür yaşam kazanılacaktır. 4 Mayıs’ta Dersim katliamını anacağız. Katliam zihniyetinin günümüzde de yaşandığını bilerek, bu uygulamalara karşı mücadelemizi de sürdüreceğiz" denildi.

80 gün boyunca direnen ve direnişi kazanımla sonuçlandıran Munzur Su işçileri sendikasız çalıştırılmaya, taşerona karşı çıktı, barış taleplerini haykırdı.

DİSK Genel-İş’e üye Tunceli Üniversitesi taşeron işçileri de kölece çalışma koşullarının son bulması ve kiralık işçi uygulamasına karşı alandaydı.

Son Düzenlenme Tarihi: 01 Mayıs 2016 13:42
www.evrensel.net
ETİKETLER Dersim1 Mayıs