Akatlı basın üzerindeki baskılara dair açıklama yayınladı

Akatlı basın üzerindeki baskılara dair açıklama yayınladı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok Akatlı, Cumhuriyet ve Evrensel gazeteleri ile imc TV üzerindeki baskıları konu alan bir açıklama yayınladı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok Akatlı, hapis cezası alan Cumhuriyet Gazetesi Yazarları Ceyda Karan, Hikmet Çetinkaya, gözaltında alınan imc TV Haber Müdürü Hamza Aktan ve  haklarında dava açılan Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat ve Eski Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Vural Nasuhbeyoğlu için bir açıklama paylaştı. Açıklamasında basın özgürlüğüne vurgu yapan Altıok, 1 Mayıs’ta herkesin özgürlüğü için meydanlarda olacaklarını vurguladı. 

Altıok’un tam açıklaması şöyle; 

“Türkiye her güne yeni bir baskı, sindirme, tutuklama, hak ihlali ile uyanıyor. Emeğin yok sayıldığı, yandaş sendikacılığın yüceltildiği, istihdam bürolarıyla, neoliberal politikalarla, emekçilerin üzerindeki hükümet baskısıyla, güvencesiz, geleceksiz bir Türkiye yaratıldı. 
Gazetecilerin, aydınların, yazarların, siyasetçilerin hukuksuzca yargılandığı, tutuklandığı buhran günlerinde 1 Mayıs’ı kutlayacağız. 
Yargının baskı rejiminin bir silahı haline dönüştüğü, adliye koridorlarının saray, saltanat meraklıların emrine girdiği, düşünceyi ifade etmenin, haber yapmanın, kamuyu aydınlatmanın, görüş bildirmenin suç kabul edildiği bu buhranın aktörü AKP iktidarının kendisidir.

Ülkemiz gazeteciler için her geçen gün daha da zor bir ülke haline getiriliyor.
Tutuklu 33 gazeteci ile sayısı bilinmeyecek düzeyde çokça dava ile gazeteciler, aydınlar AKP Türkiye’sinin, baskı rejiminin ağır bedelini ödemeye devam ediyor. 

Cumhuriyet gazetesi yazarları Ceyda Karan ve Hikmet Çetinkaya’a 2 yıl hapis cezası verilmesi, ekranları karartılan imc TV Haber Müdürü Hamza Aktan’ın Twitter paylaşımlarından dolayı gözaltında alınması, Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat ve Eski Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Vural Nasuhbeyoğlu hakkında internet sitesinde çıkan bir haber nedeniyle dava açılması yaşadığımız bu buhranın sonucudur. 

Türkiye artık basın özgürlüğünde dünyanın en kötü ülkeleri arasındadır. Freedom House’un 2016 Basın Özgürlüğü Raporu'nda Türkiye, “basını özgür olmayan; 199 ülke arasında 156'ncı” sırada yer aldı. Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Örgütü’nün yayımladığı 2016 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde ise Türkiye, 180 ülke içerisinde 149. sıradan 151. sıraya geriledi. Bu karnenin sorumlusu AKP iktidarıdır. 

Cumhuriyet Halk Partisi olarak halkın haber alma hürriyetini, basın özgürlüğünü ve gazetecilik mesleğini yılmadan savunmaya devam edeceğiz. 

Bu baskı rejimine direnen başta işçiler ve emekçiler olmak üzere toplumun sindirilmeye, korkutulmaya çalışan tüm mağdur ve mazlum kesimlerine özgürlük talebi için 1 Mayıs’ta meydanlarda olacağız.” (MEDYA SERVİSİ)

www.evrensel.net