30 Nisan 2016 15:12

Cumartesi Anneleri Yüksekova’daki anneler için oturdu

Cumartesi Anneleri, 579'uncu haftada bu kez Yüksekova’da 7 haftadır eylem yapamayan anneler için oturdu.

Cumartesi Anneleri Yüksekova’daki anneler için oturdu

Paylaş

Cumartesi Anneleri, kayıplarının akıbetini sormak ve faillerinin yargılanması talebiyle sürdürdükleri adalet arayışlarının 579'uncu haftasında yine Galatasaray Meydanı'nda bir araya geldi. "Failler belli, kayıplar nerede?" yazılı pankartı açan ve üzerine kırmızı karanfiller bırakan Cumartesi Anneleri, kaybedilen yakınlarının fotoğraflarını taşıdı. 

Yüksekova’da, 7 haftadır eylem yapamayan Cumartesi Anneleri'ne selam yollanan Anneler, 90'lı yıllarda Yüksekova’da kaybedilenlerin akıbetini sordu. 

Eylemde konuşan Yüksekova kayıplarından Abdullah Canan'ın oğlu Vahap Canan, Yüksekova 49 gündür yasağın devam ettiğini belirterek, "Orada geleceğimiz yok edildi" dedi. Yüksekova kayıplarından Abdulkerim Yurtseven'in torunu Serdar Yurtseven de, "90'lı yıllarda dedemi katlettikleri gibi şimdi de bize yaşayacağımız sokak bırakmadılar" diye konuştu.

'1990-1996 YILLARI ARASINDA YÜKSEKOVA'DA 13 KİŞİ GÖZALTINDA KAYBEDİLDİ' 

Kayıp yakınlarının konuşmaların ardından bu haftaki basın açıklamasını İHD avukatlarından Gülseren Yoleri okudu.

Yüksekova’nın 13 Mart 2016 tarihinden itibaren abluka altında olduğunu dile getiren Yoleri, "Hukukun, hak ve özgürlüklerin askıya alındığı Yüksekova 'da şiddet egemen oldu. On binlerce insan evlerini terk ederek kendi topraklarında sürgün hayatına mahkum edildi" dedi. Yüksekova'da yaşanan hak ihlallerinden dolayı kayıp yakınlarının her Cumartesi saat 12.00'de gerçekleştirdikleri buluşmalarının 7 haftadır engellendiğine kaydeden Yoleri, "Bu nedenle 579'uncu haftamızda Yüksekova’da kaybedilenleri unutmadık' diye buluştuk" diyerek, İHD'ye yapılan başvurulara göre, 1990-1996 yılları arasında Yüksekova’da 13 kişinin gözaltında kaybedildiğini hatırlattı. Kaybedilenlerin ise 13-75 yaş aralığındaki çocuk, genç ve yaşlı insanlar olduğunun altını çizen Yoleri, kaybedilenlerin gözaltında tutulduklarına dair tanıklarının olduğunu, ancak hiçbir zaman gözaltına alındıklarını kabul edilmediğini vurguladı.

'KAYBEDENLERİ KATLEDENLERİ KORUYAN CEZASIZLIK ZIRHININ SON BULMALI' 

Yine 90'lı yıllarda Yüksekova’da yargısız infazların da sıklıkla yaşandığını ve kaybedilen ve infazların bilinen faillerinin Jandarma İstihbarat Raporu'nda, Başbakanlık Susurluk Raporu'nda, savcılık ifadelerinde, mahkeme tutanaklarında yazıldığını ancak hukukun işletilmediğini de dile getiren Yoleri, kaybedenleri katledenleri koruyan cezasızlık zırhının son bulması gerektiğinin altını çizdi. 

'SİZ, ŞİDDET SARMALINDA ISRAR ETTİKÇE, BİZ BARIŞTA ISRAR EDECEĞİZ!'

Türkiye'nin artık insan haklarına dayanan, herkesin farklılıklarıyla güven ve huzur içinde yaşadığı bir hukuk devleti olması gerektiğini söyleyen Yoleri, devleti yönetenlere de şu sözlerle seslendi: "Sorunları tankla, topla, şiddetle çözme isteğiniz yalnızca çözümsüzlük üreterek, bütün ülkeyi felakete sürüklüyor. Bu keyfiyete son verin, hukukun, adaletin sınırlarına çekilin. Siz, hak ihlallerine, hukuksuzluğa, adaletsizliğe, yıkımlara, ölümlere neden olan şiddet sarmalında ısrar ettikçe, biz ölümden değil yaşamdan yana olanlar; susmayacağız, barışta ısrar edeceğiz." 

Eylem, 23 haftadır katledilen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin faillerinin bulunmaması hatırlatmasında bulunularak sona erdi. (DİHA)

 

ÖNCEKİ HABER

Bağdat'ta protestocular Parlamento binasına girdi

SONRAKİ HABER

İngiltere'de yasalardaki aile içi şiddet tanımı genişletiliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa