30 Nisan 2016 04:55

Sarayda iş cinayeti davası: Sorumlulara hapis yok

Mahkeme kararına rağmen inşa edildiği için Kaçak Saray olarak adlandırılan Erdoğan'ın sarayında iş cinayetine kurban giden işçi hakkında karar çıktı.

Sarayda iş cinayeti davası: Sorumlulara hapis yok

Paylaş

Tamer Arda ERŞİN
Ankara

Mahkeme kararlarına rağmen inşa edilmesi nedeniyle “Kaçak Saray” olarak adlandırılan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde iş cinayetinde yaşamını yitiren Savaş Oğuz davasında karar çıktı. Tutuksuz yargılanan 10 sanıktan 6’sı hakkında beraat kararı verildi. Hapis cezasına çarptırılan 4 sanığa da “iyi hal” indirimi yapıldı, cezaları ertelendi. Mahkeme iş cinayetinde yaşamını yitiren Savaş Oğuz’u ise “tali kusurlu” buldu.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi  inşaatında 3 Mart 2014 tarihinde iş cinayeti gerçekleşmiş, karanlıkta çalıştırılan taşeron firma işçisi Savaş Oğuz, 25. kattan düşerek hayatını kaybetmişti. Olaya ilişkin bilirkişi raporunda Oğuz’un çalıştığı 3 No’lu cephede yeterli aydınlatmanın yapılmadığı ve gerekli önlemlerin alınmadığı belirtilmişti. Olaya ilişkin Külliyenin yapımını üstlenen firma ve taşeron firmaların çalışanları 10 sanık hakkında dava açılmıştı. Oğuz’un ailesi ilk başta davacı olurken daha sonra “zararlarının karşılandığı”nı ifade ederek davaya katılmaktan vazgeçmişlerdi.

CEZALAR ERTELENDİ

Sanıklar hakkında süren kamu davasının karar duruşması 4 Nisan’da Ankara 27. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Tali kusurlu olduğu belirtilen Dönüşüm İş Sağlığı ve Güvenliği firmasında çalışan 6 sanık hakkında “kusur derecesi az” olduğu gerekçesiyle beraat kararı verildi.

Olayda asli kusurlu olarak yargılanan taşeron Konturcell firmasının mimarı R.P. hakkında 2 yıl 4 ay hapis cezası verildi. Sanığa iyi hal indirimi yapılarak cezası 1 yıl 11 ay 10 güne indirildi, bu ceza da ertelendi. Olayda tali kusurlu olan, Rec Uluslararası İnşaat Yatırım Sanayi ve Ticaret AŞ’nin iş güvenliği koordinatörü B.A’ya verilen 2 yıl hapis cezasında da iyi hal indirimi yapıldı. İndirimli ceza 1 yıl 8 ay olurken, sanığa verilen ceza hükmünün açıklanması ertelendi.

Olayda tali kusurlu olarak yargılanan, Taşeron Konturcell firmasının anlaşmalı olduğu İdeal İş Sağlığı ve Güvenliği firmasının sorumlu müdürü M.C.İ. ve yine Rönesans Holding’e ait Rönesans İnşaat’ın iş güvenliği uzmanı Ç.Ç’ye de 2 yıl hapis cezası verildi. Sanıkların cezalarında da iyi hal indirimi uygulanarak cezalar 1 yıl 8 aya indirildi. Sanıkların cezalarında hükmün açıklanması ertelendi.

ÖLEN İŞÇİ KUSURLUYMUŞ!

Mahkeme 25. kattan düşerek ölen işçi Savaş Oğuz’u da “tali kusurlu” buldu. Bilirkişi raporuna göre davada yargılanan 10 sanık dışında E.G. ve D.T. isimli şahısların da tali kusurlu olduğu tespit edildi. Mahkeme dava dışında kalan 2 sanık hakkında suç duyurusunda bulunulmasını istedi.

BİLİRKİŞİ DE SÖYLEMİŞTİ

İşçi Savaş Oğuz’un hayatını kaybettiği 3 No’lu cephede aydınlatmanın yapılmadığı daha önce bilirkişi raporuna da yansımıştı. İhmalden firmanın sorumlu tutulduğu raporda şu tespitler yapılmıştı:
- İnşaattaki iskelelerin bazılarında korkuluk yoktu. Oğuz’un çalıştığı iskelenin korkulukları da sökülmüştü.
- Var olan korkulukların periyodik bakımları yapılmadı. Son bakım kazadan altı ay önce, Eylül 2013’te yapıldı.
- Platforma çıkacak merdiven sistemi kurulmadı.
- Gece çalışması için gerekli aydınlatma yapılmadı.

ÖNCEKİ HABER

Sömürü birliğine karşı işçilerin enternasyonal birliği

SONRAKİ HABER

Elektronik kitap, gazete ve dergide KDV oranı yüzde 18'e yükseltildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa